Ֆուկուսիմայի ԱԷԿ-ում երկրաշարժի պատճառով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ Հայկական ԱԷԿ-ի նոր բլոկի կառուցման վերաբերյալ խորհրդաժողովի անցկացման համար նախադրյալներն այնքան էլ բարնենպաստ չեն: Այդ մասին հուլիսի 13-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ սկզբում նախատեսվում էր խորհրդաժողովը գումարել ապրիլին, սակայն այժմ ժամկետը հետաձգվել է մինչև աշուն: Նախարարը հայտնել է, որ հետաքրքրույթուն է դրսևորում ռուսական «Ռոսատոմը», ինչպես նաև 1-2 օտարերկրյա ընկերություն: «Հայաստանում նոր էներգաբլոկի կառուցման հանդեպ հետաքրքրությունը միջազգային ընկերությունների կողմից մինչ Ճապոնիայի ատոմային ողբերգությունը ավելի մեծ էր»:
Նախատեսվում է, որ խորհրդաժողովին կմասնակցեն բոլոր այն երկրները, կազմակերպություններն ու իրավաբանական անձիք, որոնք շահագրգռված են ներդրումներ կատարել Հայաստանում:

13 Июль 2011 - 11:40 AMT
Ситуация с атомной энергетикой в Японии помешала проведению в Армении конференции по строительству нового энергоблока АЭС
В связи с ситуацией в Японии, связанной с последствиями землетрясения на АЭС Фукусима, сложились не очень благоприятные предпосылки для проведения конференции по вопросам строительства нового энергоблока Армянской АЭС. Об этом 13 июля на пресс-конференции в Ереване сказал министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
Он напомнил, что изначально планировалось провести конференцию в конце апреля, однако сейчас эти сроки перенесены на осень текущего года. Министр сообщил, что большой интерес к строительству нового энергоблока проявляет российский «Росатом», а также 1-2 иностранные компании. «Интерес к строительству нового энергоблока в Армении со стороны ведущих международных компаний до японской атомной трагедии был выше», – добавил Армен Мовсисян.
Планируется, что в конференции примут участия те страны, организации и юридические лица, которые будут заинтересованы в реализации инвестиций в новый энергоблок в Армении.