Հայաստանի ուրանի հանքավայրերի հետազոտման աշխատանքները կտևեն ևս 2-3 տարի, երբ պարզ կդառնա, կան արդյոք ուրանի պաշարներ և ինչ ծավալի: Այդ մասին հուլիսի 13-ին երևանում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Ըստ նրա, աշխատանքներն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի և նախատեսում են երկրաֆիզիկական, երկրաքիմիական ու այլ աշխատանքների իրականացում: Ըստ նախարարի, Հայաստանում մինչ օրս ուրանի ոչ մի հանքավայր չի շահագործվել:
ՀՀ կառավարությունը դեռևս որևէ ընկերության ուրանի հանքավայրերեի շահագործամն արտոնագիր չի տրամադրել և այսօր բնապահպանական սպառնալիքների մասին խոսելը վաղաժամ է: Երկրաբանական հետազոտությունները Լեռնաձորում, Սյունիքում, Քաջարանի շրջակայքում անց է կացնում «Հայ-ռուսական լեռնահանքային արդյունաբերական կազմակերպությունը», ինչն առաջացնում է բնապահպանների մտահոգությունը: Աշխատանքները ֆինանսավորում է ռուսական կողմը՝ 3,5 մլն դրամ:

13 Июль 2011 - 14:34 AMT
Работы по исследованию урановых месторождений в Армении будут длиться еще 2-3 года, пока не станет ясно, если ли в Армении его залежи и если есть, то в каких объемах. Об этом 13 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
По его словам, данные работы идут согласно запланированному графику и предусматривают проведение геофизических, геохимических и иных работ. По заверению министра, в Армении до сих пор не эксплуатировалось ни одно месторождение урана.
Надо отметить, что правительство Армении пока не предоставляло лицензии какой-либо компании на эксплуатацию урановых месторождений, и говорить об экологических угрозах на сегодняшний день преждевременно. Геологические исследования в Лернадзоре, Сюникская область Армении, неподалеку от города Каджаран, проводит ЗАО «Армяно-российская горнодобывающая организация», что вызывает обеспокоенность экологов. Финансирование работ по геологическому исследованию проводится российской стороной (примерно 3,5 млн драмов).