Հուլիսի 13-ին Մեծ Բրիտանիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և ՄԹ Եվրոպական հարցերով պետնախարար ԴեվիդԼիդինգթոնը ստորագրել են երկկողմ համաձայնագիր եկամուտների և գույքի կրկնակիհարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխելու մասին համաձայնագիր:
Համաձայնագիրը վերացնում է երկու երկրների միջև բիզնեսի զարգացման խոչընդոտը:«Մենք ուրախ, որ այս համաձայնագիրը ստորագրվեց: Սա մի բացթողում էր մերհարաբերություններում: Համաձայնագիրը կօգնի երկու երկրների բիզնեսներին ուգործարարներին, իսկ մենք ցանկանում ենք, որ բիզնես կապերը երկուստեք զարգանան ևաշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Այս համաձայնագիրը մեզ կօգնի առաջ շարժվել», -ասաց ՄԹ Արտակարգ և Լիազոր դեսպան պ-ն Չարլզ Լոնսդեյլը:
Հայաստանում HSBC բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը ողջունեցհամաձայնագրի ստորագրումը, ասելով որ այն «կփոքրացնի Հայաստանում բրիտանացիուղղակի և ոչ ուղղակի ներդրողների հարկային բեռը, ինչը կդարձնի Հայաստանն առավելգրավիչ արտասահմանյան ներդրողների համար»:
ԱԳ նախարար Նալբանդյանը հանդիպել է նաև Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին գործերիքարտուղար Ուիլյամ Հեյգի հետ: Կողմերը քննարկել են մի շարք երկկողմանի ևտարածաշրջանային հարցեր, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, ինչի առիթով ՄԹնախարարը ընդգծել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբիգործընթացին և խրախուսել հակամարտության երկու կողմերին քայլել ձեռնարկելխաղաղ կարգավորման մեջ առաջընթաց գրանցելու համար, հայտնում է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan and UK Minister for Europe David Lidington signed a Double Taxation Agreement during Mr Nalbandyan's working visit in London on July 13.
According to the press service of the British Embassy in Armenia, the agreement removes obstacles to business development between the two countries.
UK Ambassador Charles Lonsdale said, “we are delighted to have signed this agreement. This has been a gap in our relations and one that will assist businesses and individuals in both countries. We want to see business links develop further in both directions and are working to secure that. This treaty will help us move that forward.”
Astrid Clifford, the British Chief Executive Officer of HSBC Bank in Armenia, welcomed the news saying, “the double taxation treaty will reduce the tax burden on UK direct and indirect investors in Armenia, which will make Armenia even more attractive for foreign investments.”
Minister Nalbandyan also met the UK Foreign Secretary, William Hague. The Ministers discussed a range of bilateral and regional issues, including Nagorno Karabakh, on which the UK Minister underlined that the UK supports the OSCE Minsk process and encourages both sides in the conflict to take the steps needed to make progress on a settlement.