Մետրոյի ուղեվարձի բարձրացումը նվազեցրեց սպառողների գնողունակությունը, հուլիսի 15-ին մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Ըստ նրա, էլեկտրատրանսպորտի զարգացման ռազմավարությունը, անկախ նրա բարձր գնից, թույլ կտա կրճատել այդ ոլորտի համար պետության կողմից հատկացվող սուբսիդիաները:
Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ հուլիսի 1-ից մետրոյի ուղեվարձը բարձրացավ՝ դառնալով 100 դրամ:
Արդյունքում, ինչպես ասել է Արմեն Պողոսյանը, 10-20 տոկոսով կրճատվել է մետրոյից օգտվողների թիվը: «Այս իրավիճակը, երբ ուղևորափոխադրումների մեծ մասը կատարվում է երթուղային տաքսիներով, ձեռնատու է 18-20 մարդու, որոնք նստած են ԱԺ-ում, իսկ բնակչությունը տուժում է, հաշվի առնելով, որ օրական ուղևորափոխադրումները կազմում են 600 հազար մարդ»,-ասել է նա: Նա հավելել է նաև, որ ոմանք Հայաստանում չեն ցանկանում, որ էլեկտրատրանսպորտը թանկանա ի վնաս ներկրվող բենզինի ու գազի: «Մենք ապրում ենք այնպիսի դարում, երբ իշխանություններն ու հանրությունը պետք է համագործակցեն»,-ասել է նա:
Իր հերթին Վազգեն Սաֆարյանն ասել է, որ Երևանի նոր քաղաքապետը ղեկավարվում է բիզնեսի սկզբունքներով և երբեմն որոշումներ կայացնում, որոնք այնքան էլ չեն համապատասխանում հանրության շահերին:

Price rise for underground affected paying ability of Armenian consumers, said Armen Poghosyan, Chair of the Armenian Consumers Association.
“Working out of development strategy of electric drive transportation, despite expensive value, will allow reduce state – allocated subsidies aimed to maintain the sector, namely, underground,” Poghosyan told a press conference in Yerevan. According to Yerevan Mayor Karen Karapetyan, starting July 1 the cost of Yerevan underground ticket increased two times, that is, from AMD 50 to AMD 100.
As a result, the number of underground users decreased by 10-20%, according to Poghosyan. “In Yerevan only 18-20 people sitting in the Parliament are advantageous for the current situation with transport with a dominating number of express taxis, the rest population suffers, considering that some 600 thous. people are moving to and fro in a day,” said Chair of the Association.
Besides, there are people who are quite reluctant to assist development of electric drive transport which supplies energy generated in Armenia, since imported petrol and gas is used presently in the sphere of public transport, according to him. “We live in the age when authorities and public must collaborate,” said Poghosyan.
In turn, Chairman of the Domestic Commodity Producers' Union of Armenia Vazgen Safaryan added that the new Mayor of Yerevan proceeds from business fundamentals and makes decisions which are not always appropriate for public benefit.