Այսօրվա դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է 7 հազար տոննա ծիրան, Երևանում հուլիսի 15-ին հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: «Ծիրանի արտահանման գործընթացը շարունակվում է, և իմ նախնական հաշվարկներով, այս տարի կարտահանվի շուրջ 9-10 հազար տոննա ծիրան»,- հավելել է նա:
Բացի դրանից, նախարարի խոսքով, վերամշակող ընկերություններն արդեն մթերել են մինչև 2000 հազար տոննա ծիրան: «Դեռ 20 օրվա ընթացքում մթերման գործընթացը շարունակվելու է: Ակնհայտ է, որ այս տարի ծիրանի բերքը Հայաստանում նորմալ է: Մենք այս տարի ռեկորդային բերք չունենք, բայց վերջին մի քանի տարում կա միջինից մի քիչ բարձր բերք»,- ասել է Սերգո Կարապետյանը:
Այսօր Հայաստանում 1 կգ ծիրանը 500-600 դրամ է, իսկ վերամշակող ընկերությունները մթերում են 1 կգ 100 դրամով:
Ինչ վերաբերում է դեղձի ակնկալվող բերքին, ապա նախարարը հավաստիացրել է, որ այն շատ լավն է լինելու, իսկ նրա ծավալների մասին կարելի է դատել միայն աշնանը:

15 Июль 2011 - 12:22 AMT
На сегодняшний день из Армении экспортировано 7 тыс. тонн абрикосов, сообщил 15 июля в Ереване министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. «Процесс экспорта абрикосов продолжается, и по моим предварительным подсчетам в этом году будет экспортировано порядка 9-10 тыс. тонн абрикосов», – добавил он.
Помимо этого, по словам министра, перерабатывающие компании уже закупили до 2000 тонн абрикосов, урожай которых в этом году средний за последние несколько лет. «Еще в течение 20 дней процесс закупа будет продолжен. Очевидно, что в этом году урожай абрикосов в Армении нормальный. У нас нет рекордного урожая в этом году, но есть урожай чуть выше среднего за последние несколько лет», – сказал он.
На сегодняшний день в Армении 1 кг абрикосов закупается по цене 500-600 драмов, а перерабатывающие компании закупают 1 кг по 100 драмов.
Что же касается ожидаемого урожая персиков, то глава министерства заверил, что он будет очень хорошим, а о его объемах можно будет судить только осенью.