Այսօրվա դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է 7 հազար տոննա ծիրան, Երևանում հուլիսի 15-ին հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: «Ծիրանի արտահանման գործընթացը շարունակվում է, և իմ նախնական հաշվարկներով, այս տարի կարտահանվի շուրջ 9-10 հազար տոննա ծիրան»,- հավելել է նա:
Բացի դրանից, նախարարի խոսքով, վերամշակող ընկերություններն արդեն մթերել են մինչև 2000 հազար տոննա ծիրան: «Դեռ 20 օրվա ընթացքում մթերման գործընթացը շարունակվելու է: Ակնհայտ է, որ այս տարի ծիրանի բերքը Հայաստանում նորմալ է: Մենք այս տարի ռեկորդային բերք չունենք, բայց վերջին մի քանի տարում կա միջինից մի քիչ բարձր բերք»,- ասել է Սերգո Կարապետյանը:
Այսօր Հայաստանում 1 կգ ծիրանը 500-600 դրամ է, իսկ վերամշակող ընկերությունները մթերում են 1 կգ 100 դրամով:
Ինչ վերաբերում է դեղձի ակնկալվող բերքին, ապա նախարարը հավաստիացրել է, որ այն շատ լավն է լինելու, իսկ նրա ծավալների մասին կարելի է դատել միայն աշնանը:

Up to date, Armenia has exported 7 thous. tons apricots, Minister of Agriculture of Armenia Sergo Karapetyan said.
“The export process is still continues and according to my calculations some 9-10 thous. tons apricots will be exported this year,” the minister said.
Moreover, processing companies have already purchased 2000 tons apricots, according to him.
“The purchase process will continue some 20 days. We do not have a record-breaking harvest this year but it is a bit above average for the last several years,” said Sergo Karapetyan.
Presently the cost of apricot totals AMD500-600 per kg, whereas processing companies purchase 1 kg at AMD100.
As regards the expected peach harvest, the Minister assured that it will be rich, however we may judge about the volumes only in autumn.