ՀՀ ԿԲ Դրամավարկային քաղաքականության արտաքին տնտեսական հարաբերությունների բաժնի մակրոտնտեսագետ, Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարանի միջազգային տնտեսագիտության դասախոս, տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ Մարգարիտա Մամիկոնյանին զարմացրել է Forbes վերջին վարկանիշը, որը գտել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը երկրորդն է աշխարհի ամենավատ տնտեսությունների շարքում: Հայկական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում հայ մասնագետը խոստովանել է, որ կրկին վերանայել է այլ առաջատար միջազգային կառույցների 20 վարկանիշները և համոզված է, որ այդ վարկանիշները չեն կիրառվում քաղաքական շահարկումների նպատակով:
«Հայաստանը երբեք վատագյուն երկրների թվում չի եղել, եղել է միջին մակարդակում: Ամենացածր վարկանիշը, որ ունենք, «Թրանսփերանսի ինթերնեյշնլ»-ի կոռուպցիայի ընկալման համաթվի մակարդակով է, որտեղ Հայատանը 178 երկրների ցանկում 123-126-րդ տեղերն է կիսում: Սա մեր երկրի ամենավատ ցուցանիշն է»,- նշել է Մամիկոնյանը:
Մասնագետը պարզաբանել է, որ սուվերեն վարկանիշը կապող օղակ է ներդրողի և ներդրում ստացող երկրի միջև: Սա մի կողմից օգնում է երկրին, որ մեր տնտեսվարող սուբյեկտները կարողանան ֆինանսական շուկաներում ձեռնտու պայմաններով, ավելի երկարաժամկետ հատվածի համար, ցածր տոկոսադրույքներով միջոցներ ներգրավել և նաև ճանաչելի դառնան միջազգային ֆինանսական շուկաներում, իսկ մյուս կողմից էլ ներդրողին վստահեցնում է, որ այդ երկրում ներդրումային բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծված, և իրենք կարող են գնահատել իրենց ներդրումների արդյունավետությունը: Այսինքն` հստակ պատկերացնեն, թե ինչպիսի ներդրումային ռիսկ են կրելու այս կամ այն երկրում: Որքան բարձր է մակարդակը, այնքան ռիսկը ներդրողի համար ցածր է:
«Fitch-ի վարկանիշով, մենք ունենք BB-և այդ վարկանիշով այս պահին բարձր ենք Վրաստանից (B+), Ուկրաինայից (B): Արևելյան Եվրոպայի երկրներից, կրկին Fitch-ի վարկանիշով, Հայաստանը հավասար է Սերբիային: Բացի այդ, Fitch-ը սահմանել է սուվերեն վարկանիշի վերին սահմանաչափ: Դա այն առավելագույն չափն է, որ մեր տնտեսվարող սուբյեկտները, ընկերությունները` եթե ցանկանան վարկանշվել Fitch-ի կողմից, առավելագույնը կարող են հավակնել վարկանիշի այդ աստիճանին: Ահա այդ վարկանիշով` վերին սահմանաչափի վարկանիշով, Հայաստանը Սերբիայից բարձր է: Ներկա զարգացումների փուլում մենք բարձր ենք նաև Հունաստանից: Fitch-ի վարկանիշով ԱՊՀ երկրների շարքում մեզ գերազանցում են այն երեք երկրները, որոնք նավթ են արդյունահանում` Ադրբեջան, Ղազախստան և Ռուսաստան: Բայց սա մեկ այլ դաշտ է»,- ասել է Մարգարիտա Մամիկոնյանը:
Մասնագետի կարծիքով, Moody’s-ը, Fitch-ը ներդրողների համար կարևորագույն կազմակերպություններ են: Հետո արդեն նայում են ներդրումային դաշտ գնահատող կազմակերպություններին. Heritage Foundation, Freedom House, Համաշխարհային բանկի գորածարարությամբ զբաղվելու դյուրինության վարկանիշը` Doing Business-ը, Եվրոբանկի կառուցվածքային փոփոխությունների գնահատականը: Երկիրը հասկանալու, իրենց ներդրումների արդյունավետությունը հստակ պատկերացնելու համար ներդրողները նայում են միջազգային կառույցների գնահատականները:

Macroeconomist of the external economic relations unit of the CBA monetary and credit policy department, Margarita Mamikonyan was surprised with the latest rating of Forbes magazine, which considered Armenia the second among world worst economies.
In an interview with Armenian media outlets, the economist acknowledged that she re-considered 20 ratings of other leading international structures, and came to understand that these ratings are not used with the aim of political manipulations.
According to her, within last 15 years starting from 1996 Armenia’s economy was not among the worst in the world. “The poorest index in corruption was recorded by Transparency International among 178 countries, Armenia ranked 123-126th positions,” said Mamikonyan.
The specialist explained that the rating is a link between investor and a country attracting investments. On one hand, the rating allows business entities to attract long-term credits and become recognizable at international markets, on the other hand, helps raise investor’s trust and understand risks in that country.
According to Fitch rating, Armenia (BB-) leaves behind Georgia (B+) and Ukraine (В+), while amid Eastern Europe countries our country does not yield to Serbia. Besides, based on current developments Armenia is more successive than Greece, whereas among CIS states Armenia is the most successful compared with three oil extracting states, namely, Azerbaijan, Kazakhstan and Russia. Moreover according to Moody’s rating Armenia is ahead of Moldova, Belarus, Ukraine, Georgia among CIS countries, and ahead of Bosnia and Herzegovina, Albania and Montenegro among Eastern and Central Europe countries.
According to Mamikonyan, ratings of Moody’s and Fitch are important for investors, after which they study ratings of companies assessing investment field of a country, which are Heritage Foundation, Freedom House, the report of World Bank Doing Business and other structures.