Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2011թ.-ի մայիս խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 20.0 մլրդ. Դրամ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված և վերլուծության է ենթարկված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի մայիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի: Ընդ որում, նշված կազմակերպությունների կողմից 2011թ.-ի մայիս ամսին վճարվել է հանրապետությունում հավաքագրված հարկային եկամուտների 60.2 %–ը:
01.06.2011թ.-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 82.5 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 49.9 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 5.2 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի մայիս ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 4257.4 մլն դրամի չափով:
2011թ.-ի մայիսին հարկային մարմնի կողմից կատարվել են 86 հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ 1291.6 մլն դրամի չափով:

19 Июль 2011 - 09:24 AMT
Показатель уплаченных в госбюджет Армении налогов и других обязательных выплат со стороны 440 крупных налогоплательщиков за май 2011 года составил около 20 млрд. драмов, что составляет 60,2% налоговых поступлений в бюджет Армении. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за май 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА.
В маe текущего года со стороны налоговых органов было проведено 86 проверок, по результатам которых к выплатам в госбюджет было представлено дополнительные 1291.6 млн. драмов.
По состоянию на 1 июня 2011 года у крупных налогоплательщиков было 82,5 млрд. драмов сверхвыплат, в том числе, по линии НДС – 49,9 млрд. драмов, а по линии налоговых обязательств – 5,2 млрд. драмов. Одновременно, в течение мая 2011 года было оформлено возвратов НДС по сверхвыплатам на сумму в 4257.4 млн. драмов.