Միայն զբոսաշրջության ոլորտում կապիտալի արտահոսքը Հայաստանից Վրաստան կազմում է շուրջ 300 մլն դոլար, հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է «Այլընտրանք» հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ նրա, միայն զբոսաշրջային սեզոնում այդ գումարը կազմում է 100 մլն դոլար, իսկ եթե հավելենք այդ ոլորտում արվող ներդրումները, մասնավորապես, հյուրանոցների կառուցումը, ապա այդ գումարը կարելի է եռապատկել:
Վրացական շուկայի հանդեպ հայկական գործարարների նման հետաքրքրությունը բացատրվում է այն բարեփոխումներով ու փոփոխություններով, որոնք այդ երկրի իշխանությունները ձեռնարկեցին գործարար միջավայրի բարելավման համար: «Արդյունքում, նրանք, որ խնայողություններ ունեն, նույնիսկ բավականին զգալի կապիտալով ընկերությունները, ներդրումներ են կատարվում Վրաստանում, հիմնականում, ծառայությունների ոլորտում»,-ասել է նա:
Տնտեսագետը հավելել է, որ կապիտալի արտահոսքի ծավալները անհնար է վերահսկել, քանի որ գործարքները չեն կատարվում բանկային համակարգի միջոցով, իրականում արտահոսքը Վրաստան շատ ավելի մեծ է:
Միաժամանակ Մանասերյանը դժվարացել է նշել վերջին 20 տարում Հայաստանից կապիտալի արտահոսքի ծավալը վիճակագրական տվյալների բացակայության պատճառով, սակայն, ըստ նրա, արտահոսքը միլիարդների է հասնում: Նա պարզաբանել է, որ խոսքը գնում է ոչ միայն ֆինանսական ռեսուրսների, այլ նաև մարդկային կապիտալի մասին՝ հավելելով, որ այդ ընթացքում երկիրը լքել են բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ:

Отток капитала из Армении в Грузию только в сфере туризма составляет порядка $300 млн, заявил 20 июля руководитель аналитического центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему «Бегство капиталов: феномен постсоветского пространства». По его словам, только в период туристического сезона эта сумма составляет порядка $100 млн, если к ней прибавить еще бизнес-инвестиции в туриндустрию, в частности, в строительство гостиниц, то можно утроить эту сумму.
Такой интерес к грузинскому рынку со стороны армянских бизнесменов Татул Манасерян объяснил теми реформами и переменами, которые власти страны предприняли для улучшения бизнес-климата. «В результате те, у кого есть кое- какие сбережения, даже компании с солидным капиталом, инвестируют в Грузию в основном в сферу услуг», – отметил он.
В этом контексте экономист добавил, что объем оттока капитала невозможно проследить, поскольку не все сделки осуществляются через банковскую систему, в силу чего отток капитала в Грузию в реальности намного больше. Одновременно Татул Манасерян затруднился назвать размер оттока капитала из Армении в другие страны за последние 20 лет из-за неимения статданных, но, по его мнению, этот отток надо исчислять в миллиардах. Экономист пояснил, что речь здесь идет не только о финансовых ресурсах, но и о человеческом капитале, добавив, что люди, покинувшие республику за указанный период, являлись высококвалифицированными специалистами.