Միայն զբոսաշրջության ոլորտում կապիտալի արտահոսքը Հայաստանից Վրաստան կազմում է շուրջ 300 մլն դոլար, հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է «Այլընտրանք» հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ նրա, միայն զբոսաշրջային սեզոնում այդ գումարը կազմում է 100 մլն դոլար, իսկ եթե հավելենք այդ ոլորտում արվող ներդրումները, մասնավորապես, հյուրանոցների կառուցումը, ապա այդ գումարը կարելի է եռապատկել:
Վրացական շուկայի հանդեպ հայկական գործարարների նման հետաքրքրությունը բացատրվում է այն բարեփոխումներով ու փոփոխություններով, որոնք այդ երկրի իշխանությունները ձեռնարկեցին գործարար միջավայրի բարելավման համար: «Արդյունքում, նրանք, որ խնայողություններ ունեն, նույնիսկ բավականին զգալի կապիտալով ընկերությունները, ներդրումներ են կատարվում Վրաստանում, հիմնականում, ծառայությունների ոլորտում»,-ասել է նա:
Տնտեսագետը հավելել է, որ կապիտալի արտահոսքի ծավալները անհնար է վերահսկել, քանի որ գործարքները չեն կատարվում բանկային համակարգի միջոցով, իրականում արտահոսքը Վրաստան շատ ավելի մեծ է:
Միաժամանակ Մանասերյանը դժվարացել է նշել վերջին 20 տարում Հայաստանից կապիտալի արտահոսքի ծավալը վիճակագրական տվյալների բացակայության պատճառով, սակայն, ըստ նրա, արտահոսքը միլիարդների է հասնում: Նա պարզաբանել է, որ խոսքը գնում է ոչ միայն ֆինանսական ռեսուրսների, այլ նաև մարդկային կապիտալի մասին՝ հավելելով, որ այդ ընթացքում երկիրը լքել են բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ:

Capital outflow from Armenia to Georgia only in the sphere of tourism totals $300mln, according to Head of Alternative Armenian analytical center, Doctor of Economics, Tatul Manaseryan.
Only during tourist season this amount equals some $100 mln., moreover, if we add business investments in tourist industry, namely, construction of hotels, the amount may be tripled, Doctor of Economics told July 20 Yerevan-Moscow TV bridge on Capital Outflow; Post-Soviet Space.
Manaseryan explained such interest towards Georgian market on the part of Armenian businessmen by those reforms and changes that the country authorities have undertaken for improving business climate. “As a result, those who have savings and even companies with solid capital invest in Georgia, mainly to the sphere of services,” Head of Alternative analytical center said.
In this context the economist added that the capital outflow volume cannot be traced, since deals are not always concluded though banking system, therefore the real capital outflow to Georgia is much higher.
Simultaneously, Manaseryan hesitated to name the neat number of capital outflow from Armenia to other countries for the last 20 years due to lack of statistics, but he thinks the amount reaches billions. The economist explained that it comes to both financial resources and human capital, adding that people leaving the country for mentioned period were highly qualified specialists.