Հայաստանի բանկային համակարգին հաջողվեց ավելի արագ հարմարվել միջազգային չափանիշներին: Հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի վերլուծական դեպարտամենտի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը: «Կանոնակարգման մակարդակով ՀՀ բանկային համակարգը ավելի մոտ է արևմտյան չափանիշներին՝ ռուսականի համեմատ»,-ասել է նա:
Սերգեյ Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն կիրառվում են Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշները տեղայնացված տարբերակով, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանում մտադիր են դրանց անցնել միայն 2015թ.: «Սա վկայում է այն մասին, որ փոքր մասշտաբների երկիրն ավելի արագ է հարմարվում նոր պայմաններին»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական համագործակցությանը բանկային համակարգում՝ Սերգեյ Գրիգորյանը հայտնել է, որ Ռուսական բանկերի ակտիվները ՀՀ բանկային համակարգում կազմում են 94 մլն դոլար:

Armenian banking system successfully managed to adapt to international standards, according to Sergey Grigoryan, Deputy Director of Association of Russian Banks analytical department.
“Based on its regulation, Armenian banking system is closer to Western standards than Russian one,” Grigoryan told July 20 Yerevan-Moscow TV bridge on Capital Outflow; Post-Soviet Space.
In this respect, Grigoryan noted that adapted International Financial Reporting Standards (IFRS) are already applied in Armenia, whereas Russia plans to implement them only in 2015.
“This is one of visual examples of how a smaller country may easier adapt to new conditions,” said the specialist.
Touching upon Armenian-Russian cooperation in the banking sphere, Representative of Association of Russian Banks underscored that presently assets of Russian banks in the Armenia’s banking system total $94 mln.