Հայաստանի բանկային համակարգին հաջողվեց ավելի արագ հարմարվել միջազգային չափանիշներին: Հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի վերլուծական դեպարտամենտի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը: «Կանոնակարգման մակարդակով ՀՀ բանկային համակարգը ավելի մոտ է արևմտյան չափանիշներին՝ ռուսականի համեմատ»,-ասել է նա:
Սերգեյ Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն կիրառվում են Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշները տեղայնացված տարբերակով, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանում մտադիր են դրանց անցնել միայն 2015թ.: «Սա վկայում է այն մասին, որ փոքր մասշտաբների երկիրն ավելի արագ է հարմարվում նոր պայմաններին»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական համագործակցությանը բանկային համակարգում՝ Սերգեյ Գրիգորյանը հայտնել է, որ Ռուսական բանկերի ակտիվները ՀՀ բանկային համակարգում կազմում են 94 մլն դոլար:

20 Июль 2011 - 11:58 AMT
Банковской системе Армении удалось быстрее адаптироваться к международным стандартам. Об этом 20 июля в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему «Бегство капиталов: феномен постсоветского пространства» заявил заместитель начальника аналитического департамента Ассоциации российских банков Сергей Григорян. «По уровню регулирования армянская банковская система ближе к западным стандартам, по сравнению с российской», – сказал он.
В связи с этим Сергей Григорян отметил, что в Армении уже применяются международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) в адаптированном виде, в то время как Россия к ним планирует перейти только с 2015 года. «Это один из наглядных примеров того, как страна с меньшими масштабами легче адаптируется к новым условиям», – подчеркнул специалист.
Касаясь армяно-российского сотрудничества в банковской сфере, представитель Ассоциации российских банков сообщил, что на сегодняшний день активы российских банков в банковской системе Армении составляют 94 млн долларов.