«Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի տնօրեն Արթուր Ղազարյանը վստահ է, որ փակ սահմանը չպետք է խոչընդոտի երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը: «Երկու երկրների գործարար շրջանակների լոբբինգի արդյունքում քաղաքական ուժերը կարող են որոշել բացել սահմանը»,-ասել է նա հուլիսի 22-ին Երևանում հայ և թուրք գործարարների հանդիպմանը, որի կազմակերպմանը նպաստել են USTID և Eurasia Partnership Foundation-ը:
Երևանում է գտնվում Վանից թուրք գործարարների ներկայացուցչական պատվիրակությունը: Պատվիրակությունը գլխավորում է Առևտրաարդյունաբերական խորհրդի անդամ, Վանում «Թուրսաբ» զբոսաշրջային ընկերության գրասենյակի ղեկավար Աբդուլլահ Թունջդեմիրը:
Ըստ ծրագրի ղեկավարի, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար առաջնային են զբոսաշրջությունը արդյունաբերությունը, տրանսպորտը, ՏՏ ոլորտը, տեքստիլը, գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը: «Համագործակցության լավագույն մոդելը համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը կլիներ»,-ասել է նա:
Ինչպես հայտնել է Արթուր Ղազարյանը, այսօրվա դրությամբ ներմուծումը Թուրքիայից Հայաստան մի քանի անգամ ավելի է (300 մլն դոլար), քան արտահանումը Թուրքիա (160 մլն դոլար), «վատ չէր լինի վերացնել այդ դիսբալանսը»:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց փոխըմբնման հուշագիր «Հայկական և թուրքական ընկերությունների ասոցիացիայի» ստեղծման մասին:

Director of Support to Armenia-Turkey Rapprochement project Arthur Ghazaryan is confident that closed borders must not become impediment for development of trade-economic relations between two countries.
“Two countries businesses’ lobbying can result in understanding of political forces to decide on opening it,” Ghazaryan said July 22 during business-to-business meeting hosted by USTID and Eurasia Partnership Foundation.
A delegation from Van, a city situated on historical territories of Western Armenia, including 27 businessmen arrived in Yerevan on a working visit headed by director of Van branch of TURSAB, Van Trade and Industry Chamber board member Abdullah Tuncdemir.
Among perspective branches for bilateral cooperation the project director pointed out such spheres as tourism, industry, transport, IT, agriculture, textile industry and construction. “Creation of joint ventures would be the best model of cooperation,” he said.
As Ghazaryan said, today Armenia’s import from Turkey ($300 mln.) several times exceeds its export ($160 thous.). “It is well worth to smooth over this misbalance,” he added.
At the end of the meeting the parties signed a Memorandum of Understanding on creation of “Association of Armenian and Turkish tourist companies”.