Ըստ կանխատեսումների, կապիտալի արտահոսքը Ռուսաստանից ընթացիկ տարում կկազմի 35 մլրդ դոլար: Կապիտալի արտահոսքի խնդիրը սուր է նաև հարևան երկրներում: Իսկ Հայաստանից Վրաստան կապիտալի արտահոսքն ամեն տարի կազմում է շուրջ 300 մլն դոլար:
Իր հերթին «Այլընտրանք» հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը հավելել է, որ եթե Ռուսաստանում խոսքը գնում է միլիարդների մասին, ապա Հայաստանում նույնիսկ մի քանի միլիոնի արտահոսքն անդրադառնում է տնտեսության վրա: Բացի այդ, եթե ՌԴ-ում արտահոսքը մասնակիորեն լրացվում է այլ երկրներից եկող ուղիղ ներդրումների շնորհիվ, «Հայաստանում այդ հակառակ գործընթացը գրեթե չկա, կապիտալի ներհոսքը էպիզոդիկ բնույթ է կրում, ինչը վտանգում է երկրի տնտեսական անվտանգությունը»,-ասել է նա:
Տնտեսագետը նաև արծարծել է ներդումների ներգրավման «միակողմանիության» խնդիրը, որի տակ հասկանում են միայ օտարերկրյա ներդրումներ: «Եթե չաճի տեղի ներդրողների վստահությունը երկրի տնտեսության հանդեպ, օտարերկրյա ներդրումները կարող են քաղաքականացված լինել»,-ասել է նա:
Տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում 2001թ. երկրորդ կիսամյակում ավելի նպաստավոր կլինի, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում: Նման կարծիք են հայտնել Թաթուլ Մանասերյանը և Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը: «Իմ կանխատեսումները լավատեսական են, տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում 2001թ. երկրորդ կիսամյակում ավելի նպաստավոր կլինի, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում»,-հուլիսի 19-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Մանվել Բադեյանը: Միաժամանակ, ըստ նրա, տնտեսական աճը «ոչինչ չի նշանակում», քանի որ համապատասխան հիմք չունի, զարգացած երկրների զրոյական աճի համեմատ, որտեղ այդ ցուցանիշը կայուն զարգացման նախադրյալ է: Բադեյանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է հետևի Կորեայի օրինակին և իր զարգացման ճանապարհին գերակա ներդրումներն անի մարդկային կապիտալի առումով:
Իսկ Թաթուլ Մանասերյանին դուր չի գալիս այն, որ Հայաաստանը լավ չի օգտագործում իր ներուժը: «Ամոթալի եմ համարում, որ Հայաստանը զարգանում է կրիայի քայլերով»,-ասել է նա: Ըստ նրա, 2011թ. երկրորդ կիսամյակի կանխատեսումները չի կարելի համեմատել 2010թ. նույն շրջանի հետ, քանի որ այս տարի բնակլիմայական պայմաններն առավել բարենպաստ են գյուղատնտեսության համար: Նա հավելել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում արդեն առկա են կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերի և նախարարի փոփոխության արդյունքները, սակայն, սա «այն չէ, ինչին մենք ընդունակ ենք»: Խոսելով մյուս ոլորտների մասին, անկախ տնտեսագետն ասել է, որ շինարարությունը դեռ «չի արթնացել», անշարժ գույթի շուկան գերհագեցած է, կան հսկայական խնդիրներ արդյունաբերության ոլորտում, չնայած Սերժ Սրագսյանի տեղական արտադրությունը խթանելու ջանքերին: Բացի այդ, Հայաստանը մրցունակ չէ նաև ծառայությունների ոլորտում:
Գործարար միջավայրի բարելավման համար ինչպես Ռուսաստանին, այնպես էլ Հայաստանին պակասում է քաղաքական կամքը, որը բավական եղավ Վրաստանի ում այդ ոլորտում զգալի արդյունքների հասնելու համար: Հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի վերլուծական դեպարտամենտի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը: Այլ խոչընդոտող գործոնների թվում ռուսաստանցի փորձագետը նշել է բյուրոկրատական քաշքշուկը և ֆինանսավորման անմատչելիությունը:
Իր հերթին «Այլընտրանք»հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը կարևորել է իրավունքների և պատասխանատվության հավասարակշռումը նպատակին հասնելու ճանապարհին: «Երբ տրվում են իրավունքներ, պետք է նաև պատասխանատվություն լինի: Վրաստանում պատժվեցին նրանք, ով ձախողեց ծրագրերը»,-ասել է նա՝ նշելով, որ խոսքը գնում է ոչ թե սուբյեկտային պատժի, այլ այն մասին, որ պաշտոնյաները, այդ թվում նախարարները, որոնք պատասխանատվություն են կրում առանձին ճյուղերի համար, չպետք է ազատվեն աշխատանքից առանց համապատասխան գնահատականի:
Գործարար միջավայրի բարելավման նպատակով Վրաստանը հարկային արտոնություններ է սահմանել, այդ ցուցանիշով գերազանցելով ՌԴ-ին ու Հայաստանին, ինչը թույլ է տալիս նրան խթանել խոշոր ու միջին բիզնեսի զարգացումը: Ըստ Մանասերյանի, Հայաստանում միայն նոր են սկսել խոսել ազատ տնտեսական գոտիների մասին: «Վրաստանում չկան մենաշնորհներ, իսկ օլիգարխները չեն կարող «կուլ տալ» փոքր ու միջին ձեռնարկությունները»,-ասել է նա» Անկասկած, տրանսպորտային շրջափակումը խոչընդոտ է Հայաստանում բիզնեսի զարգացման և ներդրումների խթանման համար: Սակայն, հարևան երկրները, հանդիսանալով ԱՀԿ անդամներ, խախտում են նրա կանոններն ու խտրական մոտեցում են դրսևորում Հայաստանի հանդեպ: Այդ մասին հայտնել է Թաթուլ Մանասերյանը:
Գաղտնիք չէ, որ տրանսպորտային ծախսերը Հայաստանի համար Վրաստանի տարածքով մի քանի անգամ գերազանցում են նույնանման տարածքների համար նախատեսված վճարները:
Ըստ Մանասերյանի, Վրաստանն ու Թուրքիան մի շարք միջազգային կոնվենցիաներ են ստորագրել, որոով անվճար մուտք է նախատեսվում դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար:
Հայաստանի բանկային համակարգին հաջողվեց ավելի արագ հարմարվել միջազգային չափանիշներին, կարծում է Սերգեյ Գրիգորյանը: «Կանոնակարգման մակարդակով ՀՀ բանկային համակարգը ավելի մոտ է արևմտյան չափանիշներին՝ ռուսականի համեմատ»,-ասել է նա:
Սերգեյ Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն կիրառվում են Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշները տեղայնացված տարբերակով, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանում մտադիր են դրանց անցնել միայն 2015թ.: «Սա վկայում է այն մասին, որ փոքր մասշտաբների երկիրն ավելի արագ է հարմարվում նոր պայմաններին»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական համագործակցությանը բանկային համակարգում՝ Սերգեյ Գրիգորյանը հայտնել է, որ Ռուսական բանկերի ակտիվները ՀՀ բանկային համակարգում կազմում են 94 մլն դոլար:
2011թ. հունիսին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 2,3 տոկոս՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը, տնտեսական ակտիվության աճը հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ կազմել է 9,6 տոկոս:
Ընդ որում, գնաճը 2011թ. հունիսին կազմել է 8,5 տոկոս 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ըստ օպերատիվ տվյալների, հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1,4 տոկոսով:
Ըստ պետբյուջեի, Հայաստանի ՀՆԱ աճը 2011թ. նախատեսվում է 4,6 տոկոսով, իսկ գնաճը՝ 4% (±1,5%):
Հայաստանում դրական միտումների շարքում կարելի է նշել այն, որ Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 21-ի նիստում որոշում է կայացրել չգործող 5 փակ բաժնետիրական ընկերությունների լուծարման մասին:
Այդ առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ երկրի գործարար դաշտն աստիճանաբար պետք է մաքրվի չգործող ընկերություններից:
Վարչապետն ասել է, որ արդեն լուծարվել է շուրջ 100 ընկերություն: «Կա լուծարման ենթակա ևս 80 ընկերություն»,-հավելել է նա: Զգալի ձեռքբերումներ կան նաև բանկային համակարտում, որին ավելի արագ հաջողվեց ադապտացվել միջազգային չափանիշներին: Հայաստանում արդեն կիրառվում են ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշներ հարմարեցված տարբերակով, իսկ Ռուսաստանում նախատեսվում է դրանց անցում կատարել միայն 2015-ից: Սա ակնառու օրինակ է, թե ինչպես փոքր մասշաբներով երկիրն ավելի արագ է հարմարվում նոր պայմանների:

“Business goes where it feels comfortable. In Russia as in any post-Soviet country this problem remains urgent and requires solution,” Grigoryan told July 20 Yerevan-Moscow TV bridge on Capital Outflow; Post-Soviet Space.
According to forecasts, capital outflow from Russia will total $ 35 bln this year. The problem of capital outflow is pressing for neighboring countries as well.
The head of Alternative Armenian analytical center, Doctor of Economic Sciences, Tatul Manaseryan, in turn, added that if in Russia’s context billions are concerned, in Armenia even a million worth amount outflow has an essential impact on economy.
Moreover, if Russia encounters capital outflow, it is partially compensated by direct foreign investments inflow, whereas in Armenia the reverse process is ruled out, that is, capital inflow is, in fact, episodic, which is a problem for ensuring economic security of the country,” Manaseryan said.
Tatul Manaseryan and Armenian parliamentarian Manvel Badeyan forecasted improvement of economic situation in Armenia in the second half year of 2011 against the same period in 2010.
According to the parliamentarian, the economic growth repotted in Armenia does not mean much, having no firm foundation, as compared with the zero-growth of developed countries signifying a stable development. As Badeyan stressed, investments in human resources must be made a basis of Armenia’s economic development.
Mr. Manaseryan, in turn, expressed dissatisfaction over Armenia’s failing to fully use its potential. “It’s shameful that Armenia must be moving towards development at snail’s pace,” he stressed.
The independent expert stressed construction, manufacture and services among problematic sectors in Armenian economy.
A 2,3% growth in economic activity index in Armenia in June 2011 was reported as compared to the same period in 2010. According to the National Statistical Service, the economic activity growth was 9,6% higher in June compared to May 2011. Inflation amounted to 8,5% in June 2011 compared to the same period in 2010. Consumer prices reduced by 1,4% in June as compared with May 2011. The national budget envisages 4,6% GDP growth and 4% (±1,5%) inflation for 2011.
The main factor impeding improvement of business environment for both Russia and Armenia is political will, which Georgia proved to have enough, and was able to achieve progress in this field, according to Sergey Grigoryan.
The Russian expert pointed out existence of bureaucratic delays and availability of financing among other impeding factors.
Tatul Manaseryan, in turn, emphasized importance of maintaining the balance between rights and responsibilities on the way to progress.
“When rights are granted, responsibility must be assumed. Georgia punished those who failed programs,” Manaseryan said. The analyst stressed that high-ranking officials, including ministers and responsible officers must not be dismissed without estimation of their work results.
It should be noted that aimed at improvement of business environment Georgia’s authorities provide tax privileges for business. Georgia is ahead of Armenia and Russia in business registration rate. This allows stimulating development of both large and medium business.
According to Manaseryan, Armenia has just begun to talk about creation of free economic zones. “There are no monopolies in Georgia, oligarchs cannot ‘swallow’ small and medium business,” economist said.
Transport blockade is, certainly, an obstacle for development of business in Armenia and stimulation of investments inflow, according to Tatul Manaseryan.
However, neighboring countries being members of the World Trade Organization (WTO) violate rules and apply discrimination approach towards Armenia, Manaseryan said. It is not a secret that Armenia’s transportation costs on the territory of Georgia several times exceed costs for passing similar distances elsewhere. The expert said Turkey and Georgia signed a range of international conventions envisaging free outlet for landlocked partner countries.
Armenian banking system successfully managed to adapt to international standards, according to Sergey Grigoryan. “Based on its regulation, Armenian banking system is closer to Western standards than Russian one,” Grigoryan remarked. In this respect, Grigoryan noted that adapted International Financial Reporting Standards (IFRS) are already applied in Armenia, whereas Russia plans to implement them only in 2015. “This is one of visual examples of how a smaller country may easier adapt to new conditions,” he said.
Touching upon Armenian-Russian cooperation in the banking sphere, the representative of Association of Russian Banks underscored that presently assets of Russian banks in the Armenia’s banking system total $94 mln.