Ըստ կանխատեսումների, կապիտալի արտահոսքը Ռուսաստանից ընթացիկ տարում կկազմի 35 մլրդ դոլար: Կապիտալի արտահոսքի խնդիրը սուր է նաև հարևան երկրներում: Իսկ Հայաստանից Վրաստան կապիտալի արտահոսքն ամեն տարի կազմում է շուրջ 300 մլն դոլար:
Իր հերթին «Այլընտրանք» հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը հավելել է, որ եթե Ռուսաստանում խոսքը գնում է միլիարդների մասին, ապա Հայաստանում նույնիսկ մի քանի միլիոնի արտահոսքն անդրադառնում է տնտեսության վրա: Բացի այդ, եթե ՌԴ-ում արտահոսքը մասնակիորեն լրացվում է այլ երկրներից եկող ուղիղ ներդրումների շնորհիվ, «Հայաստանում այդ հակառակ գործընթացը գրեթե չկա, կապիտալի ներհոսքը էպիզոդիկ բնույթ է կրում, ինչը վտանգում է երկրի տնտեսական անվտանգությունը»,-ասել է նա:
Տնտեսագետը նաև արծարծել է ներդումների ներգրավման «միակողմանիության» խնդիրը, որի տակ հասկանում են միայ օտարերկրյա ներդրումներ: «Եթե չաճի տեղի ներդրողների վստահությունը երկրի տնտեսության հանդեպ, օտարերկրյա ներդրումները կարող են քաղաքականացված լինել»,-ասել է նա:
Տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում 2001թ. երկրորդ կիսամյակում ավելի նպաստավոր կլինի, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում: Նման կարծիք են հայտնել Թաթուլ Մանասերյանը և Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը: «Իմ կանխատեսումները լավատեսական են, տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում 2001թ. երկրորդ կիսամյակում ավելի նպաստավոր կլինի, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում»,-հուլիսի 19-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Մանվել Բադեյանը: Միաժամանակ, ըստ նրա, տնտեսական աճը «ոչինչ չի նշանակում», քանի որ համապատասխան հիմք չունի, զարգացած երկրների զրոյական աճի համեմատ, որտեղ այդ ցուցանիշը կայուն զարգացման նախադրյալ է: Բադեյանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է հետևի Կորեայի օրինակին և իր զարգացման ճանապարհին գերակա ներդրումներն անի մարդկային կապիտալի առումով:
Իսկ Թաթուլ Մանասերյանին դուր չի գալիս այն, որ Հայաաստանը լավ չի օգտագործում իր ներուժը: «Ամոթալի եմ համարում, որ Հայաստանը զարգանում է կրիայի քայլերով»,-ասել է նա: Ըստ նրա, 2011թ. երկրորդ կիսամյակի կանխատեսումները չի կարելի համեմատել 2010թ. նույն շրջանի հետ, քանի որ այս տարի բնակլիմայական պայմաններն առավել բարենպաստ են գյուղատնտեսության համար: Նա հավելել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում արդեն առկա են կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերի և նախարարի փոփոխության արդյունքները, սակայն, սա «այն չէ, ինչին մենք ընդունակ ենք»: Խոսելով մյուս ոլորտների մասին, անկախ տնտեսագետն ասել է, որ շինարարությունը դեռ «չի արթնացել», անշարժ գույթի շուկան գերհագեցած է, կան հսկայական խնդիրներ արդյունաբերության ոլորտում, չնայած Սերժ Սրագսյանի տեղական արտադրությունը խթանելու ջանքերին: Բացի այդ, Հայաստանը մրցունակ չէ նաև ծառայությունների ոլորտում:
Գործարար միջավայրի բարելավման համար ինչպես Ռուսաստանին, այնպես էլ Հայաստանին պակասում է քաղաքական կամքը, որը բավական եղավ Վրաստանի ում այդ ոլորտում զգալի արդյունքների հասնելու համար: Հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի վերլուծական դեպարտամենտի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը: Այլ խոչընդոտող գործոնների թվում ռուսաստանցի փորձագետը նշել է բյուրոկրատական քաշքշուկը և ֆինանսավորման անմատչելիությունը:
Իր հերթին «Այլընտրանք»հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը կարևորել է իրավունքների և պատասխանատվության հավասարակշռումը նպատակին հասնելու ճանապարհին: «Երբ տրվում են իրավունքներ, պետք է նաև պատասխանատվություն լինի: Վրաստանում պատժվեցին նրանք, ով ձախողեց ծրագրերը»,-ասել է նա՝ նշելով, որ խոսքը գնում է ոչ թե սուբյեկտային պատժի, այլ այն մասին, որ պաշտոնյաները, այդ թվում նախարարները, որոնք պատասխանատվություն են կրում առանձին ճյուղերի համար, չպետք է ազատվեն աշխատանքից առանց համապատասխան գնահատականի:
Գործարար միջավայրի բարելավման նպատակով Վրաստանը հարկային արտոնություններ է սահմանել, այդ ցուցանիշով գերազանցելով ՌԴ-ին ու Հայաստանին, ինչը թույլ է տալիս նրան խթանել խոշոր ու միջին բիզնեսի զարգացումը: Ըստ Մանասերյանի, Հայաստանում միայն նոր են սկսել խոսել ազատ տնտեսական գոտիների մասին: «Վրաստանում չկան մենաշնորհներ, իսկ օլիգարխները չեն կարող «կուլ տալ» փոքր ու միջին ձեռնարկությունները»,-ասել է նա» Անկասկած, տրանսպորտային շրջափակումը խոչընդոտ է Հայաստանում բիզնեսի զարգացման և ներդրումների խթանման համար: Սակայն, հարևան երկրները, հանդիսանալով ԱՀԿ անդամներ, խախտում են նրա կանոններն ու խտրական մոտեցում են դրսևորում Հայաստանի հանդեպ: Այդ մասին հայտնել է Թաթուլ Մանասերյանը:
Գաղտնիք չէ, որ տրանսպորտային ծախսերը Հայաստանի համար Վրաստանի տարածքով մի քանի անգամ գերազանցում են նույնանման տարածքների համար նախատեսված վճարները:
Ըստ Մանասերյանի, Վրաստանն ու Թուրքիան մի շարք միջազգային կոնվենցիաներ են ստորագրել, որոով անվճար մուտք է նախատեսվում դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար:
Հայաստանի բանկային համակարգին հաջողվեց ավելի արագ հարմարվել միջազգային չափանիշներին, կարծում է Սերգեյ Գրիգորյանը: «Կանոնակարգման մակարդակով ՀՀ բանկային համակարգը ավելի մոտ է արևմտյան չափանիշներին՝ ռուսականի համեմատ»,-ասել է նա:
Սերգեյ Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն կիրառվում են Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշները տեղայնացված տարբերակով, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանում մտադիր են դրանց անցնել միայն 2015թ.: «Սա վկայում է այն մասին, որ փոքր մասշտաբների երկիրն ավելի արագ է հարմարվում նոր պայմաններին»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական համագործակցությանը բանկային համակարգում՝ Սերգեյ Գրիգորյանը հայտնել է, որ Ռուսական բանկերի ակտիվները ՀՀ բանկային համակարգում կազմում են 94 մլն դոլար:
2011թ. հունիսին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 2,3 տոկոս՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը, տնտեսական ակտիվության աճը հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ կազմել է 9,6 տոկոս:
Ընդ որում, գնաճը 2011թ. հունիսին կազմել է 8,5 տոկոս 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ըստ օպերատիվ տվյալների, հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1,4 տոկոսով:
Ըստ պետբյուջեի, Հայաստանի ՀՆԱ աճը 2011թ. նախատեսվում է 4,6 տոկոսով, իսկ գնաճը՝ 4% (±1,5%):
Հայաստանում դրական միտումների շարքում կարելի է նշել այն, որ Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 21-ի նիստում որոշում է կայացրել չգործող 5 փակ բաժնետիրական ընկերությունների լուծարման մասին:
Այդ առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ երկրի գործարար դաշտն աստիճանաբար պետք է մաքրվի չգործող ընկերություններից:
Վարչապետն ասել է, որ արդեն լուծարվել է շուրջ 100 ընկերություն: «Կա լուծարման ենթակա ևս 80 ընկերություն»,-հավելել է նա: Զգալի ձեռքբերումներ կան նաև բանկային համակարտում, որին ավելի արագ հաջողվեց ադապտացվել միջազգային չափանիշներին: Հայաստանում արդեն կիրառվում են ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշներ հարմարեցված տարբերակով, իսկ Ռուսաստանում նախատեսվում է դրանց անցում կատարել միայն 2015-ից: Սա ակնառու օրինակ է, թե ինչպես փոքր մասշաբներով երկիրն ավելի արագ է հարմարվում նոր պայմանների:

В частности, отток капитала из России в текущем году составит 35 млрд долларов, а вот отток капитала из Армении за последние 20 лет независимости можно исчислять миллиардами, заверил независимый армянский экономист. И только в Грузию в сфере туриндустрии этот отток армянского капитала ежегодно составляет порядка 300 млн долларов.
Если в России имеет место отток капитала, то частично он восполняется притоком прямых иностранных инвестиций из других стран. В Армении же этот обратный процесс практически исключен, приток капитала, по сути, происходит эпизодически, что в свою очередь является существенной проблемой для обеспечения экономической безопасности страны. Здесь надо отметить, что когда речь идет об инвестициях, то надо рассматривать проблему их «однобокого» восприятия. Многие понимают приток только лишь иностранных инвестиций, если же не будет расти доверие местных инвесторов к экономике страны, то иностранные инвестиции могут носить политизированный характер.
Препятствием же на пути улучшения бизнес-среды является отсутствие политической воли, которой хватило небольшой постсоветской стране – Грузии, сумевшей добиться в этой сфере ощутимых успехов. Среди других препятствующих факторов – наличие бюрократических проволочек и недоступность финансирования. Помимо этого, есть необходимость обеспечения баланса прав и ответственности на пути достижения поставленных целей. «Когда даются права, то должна быть ответственность. В Грузии были наказаны те, кто провалили программы», – заявил основатель исследовательского центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян. При этом речь идет не о субъективном наказании, а о том, что вышестоящие официальные лица, в том числе министры, несущие ответственность за отдельные отрасли, не должны быть уволены без оценки результатов их работы.
Надо отметить, что с целью улучшения бизнес-среды власти Грузии предоставляют налоговые льготы для ведения бизнеса, по регистрации которой страна опережает как Армению, так и Россию. Это позволяет стимулировать не только развитие крупного бизнеса, но и среднего. В Армении же только-только говорят о создании свободных экономических зон, более того, «в Грузии нет монополий, а олигархи не могут глотать МСБ».
Тем не менее, экономическая ситуация в Армении во втором полугодии 2011 года будет лучше по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Согласно опубликованным официальным статданным, в июне 2011 года рост показателя экономической активности Армении составил 2,3% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года, при этом рост этого показателя в июне по сравнению с маем текущего года составил 9,6%. Инфляция в июне 2011 года в Армении составила 8,5% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года, а месячном разрезе потребительские цены сократились на 1,4%.
Таким образом, в этом году природно-климатические условия благоприятнее для развития сельского хозяйства республики. Надо отметить, что в сфере сельского хозяйства уже ощутимы результаты предпринятых шагов со стороны правительства и смены кабинета, но «это не то, что мы можем делать». Однако строительство пока «не проснулось», рынок недвижимости сверхнасыщен, есть огромные проблемы в сфере промышленности, не смотря на усилия главы государства Сержа Саргсяна по стимулированию местного производства. Помимо этого, Армения не может похвастаться и конкурентоспособностью в сфере услуг. Сравнительным приоритетом Армении на пути развития может стать человеческий капитал, однако стратегия в этой области слаба и недостаточен объем инвестиций. Здесь уместно недовольство армянского экономиста относительно того, что наша страна не полностью использует свои возможности и «идет вперед черепашьими шагами».
Не будем скрывать, что транспортная блокада является преградой на пути развития бизнеса Армении и стимулирования притока инвестиций. Однако, соседние страны в свою очередь, являясь членами ВТО, нарушают ее правила и применяют дискриминационный подход к Армении. По словам Татула Манасеряна, за транзит грузов Грузия продолжает применять по отношению к Армении вдвое более высокие тарифы, чем по отношению к Азербайджану. Грузия и Турция к тому же подписали целый ряд международных конвенций, которые предусматривают для стран-партнеров, не имеющих выхода к морю, бесплатный выход.
Среди положительных тенденций в Армении можно отметить то, что правительство Армении на заседании приняло решение о ликвидации ряда недействующих закрытых акционерных компаний. В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян придал важность тому, чтобы предпринимательское поле в стране было последовательно “очищено” от недействующих компаний. На этом пути проделаны работы по ликвидации порядка 100 компаний, еще есть порядка 80 компаний, которые также подлежат ликвидации. Хорошие достижения есть и в банковской системе, которой удалось быстрее адаптироваться к международным стандартам. По уровню регулирования армянская банковская система ближе к западным стандартам, по сравнению с российской. В Армении уже применяются международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) в адаптированном виде, в то время как Россия к ним планирует перейти только с 2015 года. Это является одним из наглядных примеров того, как страна с меньшими масштабами легче адаптируется к новым условиям