Տնտեսության զարգացմանն աջակցելուն ուղղված կառավարական ծրագրին պակասում է ագրեսիվ պրոտեկցիոնիմզը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հետ զրույցում հայտարարել է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը: «Կցանկանայի տեսնել տնտեսության ավելի բարձր աճ հատկապես արդյունաբերության ոլորտում»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով, երկրի տնտեսության մեջ պետության ավելի ակտիվ մասնակցությունը թույլ կտա արագացնել դրա աճի տեմպերը։ Մասնավորապես, ինչպես նշել է փորձագետը, պետական կառույցները կարող են նախապես ներկայացնել բիզնեսին ապրանքների անհրաժեշտ քանակության պահանջարկը։ Իրենց կողմից ընկերությունները, համոզված լինելով նրանում, որ կարող են իրագործել արտադրանքը, կսկսեն ավելի շատ արտադրել կամ բացել նոր արտադրություններ։ «Պետությունը պետք է անմիջական մասնակցություն ունենա տնտեսության բոլոր հնարավոր ոլորտներում և իրականացնի պետական գնումներ տեղի արտադրողներից նույնիսկ բարձր գնով։ Դա կվերադառնա պետբյուջե հարկերի տեսքով, բացի դրանից, կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր»,- ասել է Արամ Կայֆաջյանը։
2011թ. հունիսին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 2,3 տոկոս՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը, տնտեսական ակտիվության աճը հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ կազմել է 9,6 տոկոս:
Ընդ որում, գնաճը 2011թ. հունիսին կազմել է 8,5 տոկոս 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ըստ օպերատիվ տվյալների, հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1,4 տոկոսով:

The government program for economy development lacks aggressive protectionism, according to Aram Kayfajyan , Director of Armenbrok investment company.
“I would like to see the higher economy growth, especially in the field of industry,” Kayfajyan told PanARMENIAN.Net reporter. “In particular, state structures should inform the businesses of the required demand for goods beforehand,” said the company Director adding that the companies, in turn, being confident that they will be able to sell production would start to produce more or set new production.
“State should have direct involvement in all possible fields and realize state purchases from local producers even at high prices. That will return to the budget in taxes, besides new job opportunities will be created,” Kayfajyan said.
A 2,3% growth in economic activity index in Armenia in June 2011 was reported as compared to the same period in 2010. According to the National Statistical Service, the economic activity growth was 9,6% higher in June compared to May 2011. Inflation amounted to 8,5% in June 2011 compared to the same period in 2010. Consumer prices reduced by 1,4% in June as compared with May 2011.