Տնտեսության զարգացմանն աջակցելուն ուղղված կառավարական ծրագրին պակասում է ագրեսիվ պրոտեկցիոնիմզը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հետ զրույցում հայտարարել է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը: «Կցանկանայի տեսնել տնտեսության ավելի բարձր աճ հատկապես արդյունաբերության ոլորտում»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով, երկրի տնտեսության մեջ պետության ավելի ակտիվ մասնակցությունը թույլ կտա արագացնել դրա աճի տեմպերը։ Մասնավորապես, ինչպես նշել է փորձագետը, պետական կառույցները կարող են նախապես ներկայացնել բիզնեսին ապրանքների անհրաժեշտ քանակության պահանջարկը։ Իրենց կողմից ընկերությունները, համոզված լինելով նրանում, որ կարող են իրագործել արտադրանքը, կսկսեն ավելի շատ արտադրել կամ բացել նոր արտադրություններ։ «Պետությունը պետք է անմիջական մասնակցություն ունենա տնտեսության բոլոր հնարավոր ոլորտներում և իրականացնի պետական գնումներ տեղի արտադրողներից նույնիսկ բարձր գնով։ Դա կվերադառնա պետբյուջե հարկերի տեսքով, բացի դրանից, կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր»,- ասել է Արամ Կայֆաջյանը։
2011թ. հունիսին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 2,3 տոկոս՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը, տնտեսական ակտիվության աճը հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ կազմել է 9,6 տոկոս:
Ընդ որում, գնաճը 2011թ. հունիսին կազմել է 8,5 տոկոս 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ըստ օպերատիվ տվյալների, հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1,4 տոկոսով:

29 Июль 2011 - 12:31 AMT
Правительственной программе по содействию развития экономики не хватает агрессивного протекционизма. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил генеральный директор инвестиционной компании «Арменброк» Арам Кайфаджян. «Хотелось бы видеть более высокий рост экономики, особенно в сфере промышленности», – сказал он.
По его словам, более активное участие государства в экономике страны позволило бы ускорить темпы ее роста. В частности, как отметил эксперт, госструктуры могли бы заранее представить бизнесу спрос на необходимый объем товаров. Со своей стороны компании, будучи уверенными в том, что смогут реализовать продукцию, стали бы больше производить либо открывать новые производства. «Государство должно принимать непосредственное участие во всех возможных сферах и осуществлять госзакупки у местных производителей даже по высокой цене. Это вернется в госбюджет в виде налогов, помимо этого, будут созданы новые рабочие места», – пояснил Арам Кайфаджян.
В июне 2011 года рост показателя экономической активности Армении составил 2,3% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, рост экономической активности в июне по сравнению с маем текущего года составил 9,6%. При этом инфляция в июне 2011 года в Армении составила 8,5% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Согласно оперативным данным, в июне по сравнению с маем текущего года потребительские цены сократились на 1,4%.