Սպառողական գների ինդեքսը 2011թ. հունվար-հուլիսին 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 109,4 տոկոս (գնաճը 9,4 տոկոս), այդ թվում սննդամթերքի գների աճը կազմել է 15,4 տոկոս: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ աշխատավարձերի աճը 2011թ. հունիսին 2010թ. հունիսի համեմատ կազմել է 4,9 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է հուլիսի ցուցանիշներին, ապա, ըստ Մարտիրոսյանի, հունիսի համեմատ սպառողական շուկայում հուլիսին գրանցվել է 3 տոկոս գնանկում: Սննդամթերքի գների անկումը կազմել է 5,9 տոկոս, առաջին հերթին շնորհիվ բանջարեղենի, մրգերի գների նվազմանը: Մարտիրոսյանը նշել է նաև, որ ավանդաբար հուլիսին ու օգոստոսին գրանցվում է գնանկում սպառողական շուկայում: Մասնավորապես, հուլսին 1994թ. ի վեր միշտ գնանկում է գրանցվել, իսկ օգոստոսին՝ 1997թ. մինչև 2009թ., բացառություն է կազմել միայն 2010թ.:

Consumer prices index in January – July 2011 as against similar period of 2010 amounted to 109,4% (9,4% inflation), moreover food prices rate totaled 15,4%, according to Gurgen Martirosyan, head of Price Statistics and International Comparisons Division at the RA National Statistics Service.
Martirosyan stressed that the growth of salaries in June 2011 as against June 2010 stood at 4,9%.
“3$ deflation was recorded at consumers market in July as compared to June. Besides, food products prices drop comprised to 5,9%, first of all, due to fall in vegetable, potato and fruit prices,” the expert told a press conference in Yerevan.
Martirosyan also noted that, traditionally, consumers market undergoes deflation in July and August. Particularly, from 1994, a deflation was fixed in July, while in August starting from 1997 up to 2009, the exception was only 2010.