Կանադական «Կալդեռա Ռեսուրսիզ Ինկ.» ընկերությունը նոր մանրամասներ է ներկայացրել` կապված Մարջան հանքավայրի և «Մարջան Մայնինգ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետոմսերի հետ, որոնց հավակնում է «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ»-ը (GGM): Ինչպես ընդգծվում է «Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, 2011թ. հուլիսի 29-ին ՀՀ Վարչական դատարանը կայացրել է վճիռ ընդդեմ Հայաստանի իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի, հայտնելով որ ՀՀ «Մարջան Մայնինգ Քոմփանի» ՍՊԸ-ին պատկանում է Մարջան հանքավայրի լիցենզիան (բաժնետոմսերի 100%-ի փոխանցումը Մարջան-Կալդեռա Մայնինգ ՍՊԸ-ին (ՄԿՄ-ՀՁ), որն հանդիսանում է համատեղ ձեռնարկության միջոցը) Պետռեգիստրի կողմից կատարվել է ոչ պատշաճ ձևով հետևաբար առոչինչ է։ Բացի դրանից, նշվում է, որ այս որոշումը ընդունում է, որ միակ օրինական իրավասությունը, որը կարող է կողմերի իրավունքները մեկնաբանել, Նյու Յորք նահանգն է, Ամերիկյան Արբիտրաժային Կազմակերպության արբիտրաժի գործընթացով, ինչպես թելադրված է համատեղ ձեռնարկության պայմանագրի մեջ, և հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Վարչական դատարանի վճիռը պիտի բողոքարկվի, վճիռը ուժի մեջ չի մտնելու։
«Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ն ընդգծում է, որ կատարել է համատեղ ձեռնարկությամբ պահանջվող բոլոր վճարները Գլոբալ Գոլդ Կորպորացիային։ Կանադական ընկերությունը հաստատում է, որ GGM գլխավոր տնօրեն և նախագահ Վան Գրիգորյանն արդեն հոկտեմբերի 18-ին կամ այդ թվականի մոտակա օրերին ծրագրում էր գաղտնիաբար ՀՀ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի դեմ ՀՀ Վարչական դատարանին ներկայացնել հայց առանց «Կալդեռայի» իմացության։ «Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ը նշում է, որ GGM-ը կարող է հասնել իր ուզածին միայն երկու եղանակով՝ հայտնել «Կալդեռային» իր անհամաձայնության մասին և դիմել արբիտրաժի կարճելու համար; սկսել դատական գործընթաց ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի դեմ` փորձելու համար հակադարձել համատեղ ձեռնարկության գրանցումը և ՄՄՔ-ՀՀ-ի բաժնետոմսերը փոխանցել դեպի «Գլոբալ Գոլդ»: «Գլոբալ Գոլդը» ընտրել է երկրորդ տարբերակը` միակողմանի և անօրինական ձևով կարճելով ՀՁՀ-ը` փորձելով շրջանցել արբիտրաժի ընթացքը»,- ընդգծել է «Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ը:
Global Gold Mining-ը Սիսիանի Մարջանի բազմամետաղական հանքավայրի (ոսկի-արծաթ) շահագործման լիցենզիա է ստացել 2008թ.: 2010թ. մարտին GGM պայմանագիր է կնքել Caldera Resources Inc. հետ համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու մասին՝ «Մարջան Կալդեռա Մայնինգ քոմփանի» ՍՊԸ, որտեղ 45 տոկոսը պետք է պատկաներ GGM-ին, իսկ 55 տոկոսը՝ Caldera Resources Inc-ին: Այժմ երկու ընկերությունները մեղադրում են միմյանց Մարջանի հանքավայրի ապօրինի զավթման մեջ:

Caldera Resources has filed a complaint with the American Arbitration Association against Global Gold Corporation who unilaterally and illegally terminated the JVA between the parties. The binding arbitration hearing is schedule to start on August 23, 2011.
On July 29, 2011, a decision by the Administrative Court of Armenia was rendered against the State Register of Legal Entities in Armenia, declaring that the registration of 100% of the (“MCM-RA”), the holder of the License of the Marjan Property, in favor of the Joint Venture vehicle, Marjan-Caldera Mining (“MCM-JV”), was not done properly by the State Register and that it is null and void.
Caldera has received advice from its legal counsel that the decision contains numerous errors in law and should be appealed. Caldera has given instructions to its legal counsel in Armenia to appeal this decision.
Caldera has made all payments required by the JVA to its estranged JV Partner Global Gold Corporation (the parent company of Global Gold Mining, LLC) (collectively “Global Gold”) and indeed made additional payments to the government of Armenia prior to the coming into force of the JVA in order to protect the license on the Marjan Property.
On or about October 18, 2010, Caldera discovered a scheme, which was devised by Mr.Van Krikorian, the CEO and Chairman of Global Gold, to secretly file a claim against the State Registry of Legal Entities of Armenia with the Administrative Court of Armenia, without the knowledge of Caldera. This was done in an attempt to reverse the registration of the JVA and take back the Marjan project by the back door (more below) while attempting to bypass the arbitration process.
A Company considers that Global Goals acted illegally and against the terms outlined in the JVA, in attempting to terminate the agreement. Caldera is seeking a judgment through the arbitration process established in the JVA which will declare that the JVA is in full force. The decision from the courts of Armenia does not affect the Arbitration in New York or the rights of ownership in the JV. Given that the judgment of the Administrative Court of Armenia will be appealed, the judgment will not become effective, according to Caldera Resources press service.
In 2008, Global Gold Mining got license for operating Marjan gold-silver mine in Sisian, near Arevis village. In March 2010, GGM concluded agreement with Caldera on creation of a joint venture, in which Caldera was supposed to hold a 55% interest in the Marjan project, while GGM was to own 45%.