Կանադական «Կալդեռա Ռեսուրսիզ Ինկ.» ընկերությունը նոր մանրամասներ է ներկայացրել` կապված Մարջան հանքավայրի և «Մարջան Մայնինգ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետոմսերի հետ, որոնց հավակնում է «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ»-ը (GGM): Ինչպես ընդգծվում է «Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, 2011թ. հուլիսի 29-ին ՀՀ Վարչական դատարանը կայացրել է վճիռ ընդդեմ Հայաստանի իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի, հայտնելով որ ՀՀ «Մարջան Մայնինգ Քոմփանի» ՍՊԸ-ին պատկանում է Մարջան հանքավայրի լիցենզիան (բաժնետոմսերի 100%-ի փոխանցումը Մարջան-Կալդեռա Մայնինգ ՍՊԸ-ին (ՄԿՄ-ՀՁ), որն հանդիսանում է համատեղ ձեռնարկության միջոցը) Պետռեգիստրի կողմից կատարվել է ոչ պատշաճ ձևով հետևաբար առոչինչ է։ Բացի դրանից, նշվում է, որ այս որոշումը ընդունում է, որ միակ օրինական իրավասությունը, որը կարող է կողմերի իրավունքները մեկնաբանել, Նյու Յորք նահանգն է, Ամերիկյան Արբիտրաժային Կազմակերպության արբիտրաժի գործընթացով, ինչպես թելադրված է համատեղ ձեռնարկության պայմանագրի մեջ, և հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Վարչական դատարանի վճիռը պիտի բողոքարկվի, վճիռը ուժի մեջ չի մտնելու։
«Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ն ընդգծում է, որ կատարել է համատեղ ձեռնարկությամբ պահանջվող բոլոր վճարները Գլոբալ Գոլդ Կորպորացիային։ Կանադական ընկերությունը հաստատում է, որ GGM գլխավոր տնօրեն և նախագահ Վան Գրիգորյանն արդեն հոկտեմբերի 18-ին կամ այդ թվականի մոտակա օրերին ծրագրում էր գաղտնիաբար ՀՀ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի դեմ ՀՀ Վարչական դատարանին ներկայացնել հայց առանց «Կալդեռայի» իմացության։ «Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ը նշում է, որ GGM-ը կարող է հասնել իր ուզածին միայն երկու եղանակով՝ հայտնել «Կալդեռային» իր անհամաձայնության մասին և դիմել արբիտրաժի կարճելու համար; սկսել դատական գործընթաց ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի դեմ` փորձելու համար հակադարձել համատեղ ձեռնարկության գրանցումը և ՄՄՔ-ՀՀ-ի բաժնետոմսերը փոխանցել դեպի «Գլոբալ Գոլդ»: «Գլոբալ Գոլդը» ընտրել է երկրորդ տարբերակը` միակողմանի և անօրինական ձևով կարճելով ՀՁՀ-ը` փորձելով շրջանցել արբիտրաժի ընթացքը»,- ընդգծել է «Կալդեռա Ռեսուրսիզ»-ը:
Global Gold Mining-ը Սիսիանի Մարջանի բազմամետաղական հանքավայրի (ոսկի-արծաթ) շահագործման լիցենզիա է ստացել 2008թ.: 2010թ. մարտին GGM պայմանագիր է կնքել Caldera Resources Inc. հետ համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու մասին՝ «Մարջան Կալդեռա Մայնինգ քոմփանի» ՍՊԸ, որտեղ 45 տոկոսը պետք է պատկաներ GGM-ին, իսկ 55 տոկոսը՝ Caldera Resources Inc-ին: Այժմ երկու ընկերությունները մեղադրում են միմյանց Մարջանի հանքավայրի ապօրինի զավթման մեջ:

Канадская компания Caldera Resources Inc. представила новые подробности связанные с Марджанским рудником и акциями ООО “Марджан Майнинг Компани”, на которые претендует Global Gold Mining (GGM). Как подчеркивается в сообщении пресс-службы Caldera Resources, решение Административного суда Армении направлено против Госрегистра Армении, и не содержит обвинений к Caldera Resources. Отмечается, что в решении суда утверждается о нарушениях связанных с регистрацией передачи акций ООО “Марджан Майнинг Компани”, которой принадлежит лицензия на эксплуатацию Марджанского рудника, совместному предприятию ООО "Марджан Калдера Майнинг Компани". Помимо этого, отмечается, что вопрос связанный с акциями совместного предприятия должен решить Арбитражный суд Нью-Йорка, как это предусмотрено соглашением об образовании совместного предприятия, и что решение Административного суда Армении будет обжаловано, поэтому оно не может вступить в силу. Caldera Resources также подчеркивает, что выполнила все свои обязательства перед GGM. Канадская компания утверждает, что глава GGM Ван Григорян уже 18 октября, или в ближайшие к этой дате дни, планировал в тайне от Caldera Resources обратиться с иском в Административный суд против Госрегистра. Caldera Resources подчеркивает, что GGM имел два пути для достижения своих целей: арбитраж в Нью-Йорке, и иск против Госрегистра, для противодействия регистрации совместного предприятия и уклонения от арбитража в США. “Global Gold выбрал второй вариант, односторонне и незаконно пытаясь ликвидировать совместное предприятие и обойти арбитраж”, – подчеркнули в Caldera Resources.
Global Gold Mining получила в 2008-м году лицензию на освоение Марджанского полиметаллического (золото-серебро) рудника в Сисиане (у села Аревис). В марте 2010 года GGM заключила договор с Caldera Resources Inc. о создании совместного предприятия для эксплуатации Марджанского рудника – ООО "Марджан Калдера Майнинг Компани", в которой 45% должны были принадлежать GGM, и 55% Caldera Resources Inc. Сейчас обе компании обвиняют друг друга в попытках незаконного захвата Марджанского рудника.