Հայաստանում 2011-ի օգոստոսի 1-ի դրությամբ արձանագրվել է համախառն գյուղատնտեսական արտադրանքի աճ 32,4 տոկոսով 2010-ի նույն շրջանի համեմատ: Այդ մասին օգոստոսի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղյանը: Նրա խոսքով, կենդանաբուծական արտադրանքի ծավալների աճը կազմել է 1.2 տոկոս, հավելելով, որ հիմնական աճը բաժին է ընկել հողագործական արտադրանքին:
Ինչպես հաղորդել է փոխնախարարը, խոշոր եղջերավոր անասունի արտադրությունը երկրում ավելացել է 1600 գլխով, մանր եղջերավոր անասունի քանակը 23 500 գլխով, իսկ խոզերինը` 3500-ով, ընդ որում կաթի արտադրությունն ավելացել է 3000 տոննայով` կազմելով 400 000 տոննա: Ինչ վերաբերվում է կաթի մթերման գնի բարձրացման հետ կապված խնդիրներին, ապա գյուղնախարարությունն արտադրողներից բացատրություններ է պահանջել այդ առիթով: Մասնագետը հավաստիացրել է, որ կաթի գնի աճը համաշխարհային շուկաներում կազմել է 20 տոկոս, իսկ Հայաստանում միայն 8 տոկոս, իսկ ահա մսի համաշխարհային գներն աճել են 15 տոկոսով, երկրում այդ աճը կազմել է 11.5 տոկոս:
Գրիշա Բաղյանը նաև ասել է, որ 20 տոկոս անկում արձանագրվել է ձվերի արտադրության ոլորտւմ: Նրա խոսքով, հանրապետությունում ամեն օր արտադրվում է շուրջ 380 մլն հատ ձու: «Արձանագրված ցուցանիշները հիմք են տալիս ասել, որ 2012-ին գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովվելու է աճ»,- ասել է նա:

В Армении по состоянию на 1-ое августа 2011 года зарегистрирован рост объемов валовой сельскохозяйственной продукции на 32,4% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Об этом 24 августа на пресс-конференции в Ереване заявил первый заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багян. По его словам рост объемов животноводческой продукции составил 1,2%, добавив, что основной рост пришелся на производство земледельческой продукции.
Как сообщил замминистра, производство крупного рогатого скота в республике увеличилось на 1600 голов, мелкого рогатого скота на 23 500 голов, а свиней – на 3500 голов, при этом производство молока увеличилось на 3 000 тонн, составив 400 000 тонн. Что же касается проблем, связанных с повышением закупочной цены на молоко, то Министерство сельского хозяйства потребовало у производителей разъяснения по этому поводу и после анализа представит результаты общественности. Специалист заверил, что рост цен на молоко на мировых рынках составил 20%, а в Армении лишь 8%, а вот мировые цены на мясо возросли на 15%, в республике же этот рост меньше – 11,5%.
Гриша Багян также сказал, что спад был зафиксирован в сфере производства яиц на 20% из-за прошлогодних последствий, связанных с решением птицефабрик сократить число несушек. По его словам в республике ежегодно производится порядка 380 млн. яиц. «Зафиксированные показатели вселяют уверенность, что 2012 год в сфере сельского хозяйства будет обеспечен рост», – подчеркнул он. В связи с этим замминистра придал важность оказанному со стороны правительства содействию по созданию некоммерческой организации, которая будет заниматься лечебно-профилактическими работами в сфере животноводства.