Անօրինական չինական արտադրանքը, որը մուտք է գործում սինթետիկ ալմաստների և ալմաստային գործիքների հայկական շուկա, ոչ հավասար մրցակցային պայմաններ է ստեղծում տեղի արտադրողների համար: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտնել է «Ալմաստ» գործարանի տնօրեն Վահրամ Թեփելիկյանը: «Այդ արտադրանքի արժեքն ավելի ցածր է, քանի որ այն հայկական շուկա է հասնում անօրինական ճանապարհով»` խուսափելով մաքսազերծումից»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, գործարանի ղեկավարությունը դիմել է իշխանություններին` նպատակ ունենալով լուծել ստեղծված իրավիճակը: «Եթե ստվեր չլինի, ապա մեր արտադրանքի իրացման ծավալները զգալիորեն կաճեն»,- ասել է նա:Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հայտարարել է, որ «մենք պետք է պաշտպանենք մեր շուկան»: Դրա հետ կապված` նախարարը հայտարարել է, որ կառավարության կողմից համապատասխան քայլեր են ձեռնարկվում ինչպես տեղի, այնպես էլ արտասահմանյան արտադրողների գործունեության համար արդար մրցակցային պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ:
«Ալմաստ» գործարանը հիմնվել է 1964-ին` որպես արհեստական ալմաստափոշիների սինթեզի և քարի ու բնական ոչ մետաղական նյութերի մշակման համար կտրող-հղկող գործիրքներ արտադրող ձեռնարկություն: 2001-ին ընկերության պետական բաժնեմասը պայմանագրային եղանակով վաճառվել է «Միջազգային բիզնես կենտրոն» ՓԲԸ-ին:

26 Август 2011 - 07:28 AMT
Нелегальная китайская продукция, которая поступает на армянский рынок производства синтетических алмазов и алмазных инструментов, создает неравные конкурентные условия для местных производителей. Об этом журналистам в Ереване сообщил директор завода «Алмаст» Ваграм Тепеликян. «Стоимость этой продукции намного ниже, поскольку она поступает на армянский рынок «левым путем», избегая растаможки», – сказал он. По его словам, руководство завода обратилось к властям с целью разрешения сложившейся ситуации. «Если не будет тени, то объемы реализации нашей продукции значительно возрастут», – подчеркнул он.
В свою очередь министр экономики Армении Тигран Давтян заявил, что «мы должны защитить наш рынок». В связи с этим глава структуры добавил, что со стороны правительства предпринимаются соответствующие шаги для создания справедливых конкурентных условий деятельности как местных, так и иностранных производителей.
ОАО «Алмаст» – бывший завод по выпуску искусственных алмазов и алмазного инструмента «Алмаз», был основан в апреле 1964 года. В июле 2001г. предприятие было приватизировано ЗАО СП «Международный бизнес-центр». Предприятие задействовано в сфере производства порошка из синтетических алмазов и алмазных инструментов для нужд народного хозяйства – стройиндустрии, машиностроения, микроэлектроники, ювелирного дела, медицинской промышленности и т.д.