ՀՀ Կենտրոնական բանկը և «Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ստորագրել են Համաշխարհային բանկի փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման ծրագրի շրջանակներում բանկի մասնակցության մասին պայմանագիր:
«Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորումը համարում է հեռանկարային ուղղություն», – հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը: Վերջին ժամանակահատվածում բանկն էապես ավելացրել է ՓՄՁ վարկավորման ծավալները և 2010 թվականի արդյունքներով ընդգրկվել ՀՀ ԿԲ վերաֆինանսավորման ծրագրով նախատեսված ՓՄՁ վարկավորման առաջատարների եռյակում միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների` Համաշխարհային բանկի և Գերմանական KfW բանկի հետ համագործակցության շնորհիվ: Բանկը հանդիսանում է նաև KfW հիփոթեքային վարկավորման ծրագրի և Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD)ծրագրերի ակտիվ մասնակիցը: 2011թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով «Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն արդեն ապահովել է վարկային պորտֆելի աճ 30 տոկոսով` հասցնելով այն 63 միլիարդ ՀՀ դրամի: Այսպիսով` ակտիվների կառուցվածքում վարկային պորտֆելի ծավալը կազմում է 78 տոկոս, ընդ որում` վեց հաշվետու ամիսների ընթացքում բանկի ընդհանուր ակտիվները աճել են ավելի քան 20 տոկոսով` հուլիսի 1-ի դրությամբ կազմելով 80.5 միլիարդ ՀՀ դրամ:

2 Сентябрь 2011 - 07:51 AMT
30 августа между Центральным банком РА и ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» был подписан договор об участии банка в программе Всемирного банка по кредитованию малого и среднего бизнеса.
«Арэксимбанк – группа Газпромбанка» считает для себя развитие малого и среднего бизнеса одним из перспективных направлений своей деятельности»,- сообщает пресс-служба банка. За последнее время банк значительно увеличил объемы кредитования МСБ в рамках программы рефинансирования ЦБ РА, по итогам 2010 года войдя в тройку лидеров кредитования МСБ в банковской системе, активно сотрудничая в данном направлении с международными финансовыми организациями, в том числе с Немецким банком развития KfW. Банк является также активным участником программы по ипотечному кредитованию в рамках программы KfW и программы по экономическому развитию сельских территорий (IFAD).
По итогам первого полугодия 2011 года «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» уже обеспечил рост кредитного портфеля на 30% – до 63 млрд. драмов. Таким образом, в структуре активов на долю кредитного портфеля приходится 78%. При этом за отчетные 6 месяцев общие активы банка возросли более чем на 20%, составив в абсолютном выражении на 1 июля 80.5 млрд. драмов.