Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն իր իրանյան պաշտոնակից Սադեղ Խալիլիանի հրավերով սեպտեմբերի 3-5-ը կայցելի ԻԻՀ:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության մամլո ծառայությունը, այցի ընթացքում երկու եկրների նախարարները կքննարկեն գյուղատնտեսության բնագավառում երկկողմ համագործակցության հետագա հարցեր: Մասնավորապես ուշադրության կենտրոնում կլինեն համագործակության հնարավորությունները երկրագործության, անասնապահության, բուսաբուծության ոլոտներում: Հանդիպման ընթացքում կստորագրվի ՀՀ և ԻԻՀ գյուղատնտեսության նախարարությունների միջև համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Նախատեսված է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորած պավիրակության այցը Քարաջի գյուղատնտեսական բիոտեխնոլոգիական ձեռնարկություն, տնկարան և ջերմոցային տնտեսություն: ԻԻՀ Ղոմ նահանգ կատարելիք ացի ընթացքում Սերգո Կարապետյանը կլինի գյուղանտեսական ձեռնակություններում և գիտահետազոտական հաստատություններում: Նախատեսվում է նաև այցելություն Արևելյան Ատրպատական նահանգ, որտեղ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը կհանդիպի նահանգապետ Ալի Ռեզա Բեյգիի հետ: Պատվիրակության անդամները կայցելեն Թավրիզի տրակտորաշինական գործարան և նահանգի այլ գյուղատնտեսական ձեռնարկություններ: Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտոմ ներդրումներ կատարելու նպատակով` Սերգո Կարապետյանը կհանդիպի Իրանի գյուղատնտեսության բնագավառի գործարար ներկայացուցիչների հետ: «Արարատ» ակումբում գյուղատնտեսության նախարարը կհանդիպի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

2 Сентябрь 2011 - 11:37 AMT
Министры сельского хозяйства Армении и Ирана подкрепят свое сотрудничество подписанием Меморандума о взаимопонимании
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян по приглашению своего иранского коллеги Садеха Халилиана посетит ИРИ 3-5 сентября.
Как сообщает пресс-служба министерства, в ходе своего визита в Иран Серго Карапетян подпишет с Садехом Халилианом Меморандум о взаимопонимании в рамках сотрудничества двух ведомств.
Стороны обсудят вопросы дальнейшего сотрудничества в агросекторе. В частности, в центре внимания будут вопросы взаимодействия в сферах земледелия, скотоводства и растениеводства.
Запланировано посещение армянской делегацией биотехнологического сельскохозяйственного предприятия в Караджи, рассадник и тепличное хозяйство. Во время визита в иранскую провинцию Гом Карапетян посетит сельскохозяйственные предприятия и научно-исследовательские учреждения. Члены делегации посетят также тракторостроительный завод в Тавризе и сельскохозяйственные предприятия провинции.
Серго Карапетян встретится с предпринимателями, занятыми в агросекторе и обсудит с ними возможности инвестиций в сельскохозяйственную сферу Армении. В клубе «Арарат» состоится встреча главы Минсельхоза с представителями армянской общины.