Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը 2011-ի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում ստացել է ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ ուղղված 525 բողոք, որոնցից քննության է ընդունվել 80 գրավոր պահանջ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը: Նրա խոսքով, այդ աճը խոսում է բնակչության ֆինանսական գրագիտության բարձրացման և սեփական իրավունքները պաշտպանելու ցանկության մասին: «Քննության ընդունված բողոքների 68 տոկոսը, այդ թվում նաև էլեկտրոնային տեսքով, լուծվել է հօգուտ հաճախորդների, որի արդյունքում ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի աջակցությամբ քաղաքացիներին հատուցվել է 29 մլն դրամ»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Սարգսյանը, քննության ընդունված 80 բողոքներից 18-ը վերաբերվել են վարկային գործարքների, 4-ը`ավանդների վերաբերյալ գործարքների, 18-ը` բանկային հաշիվների և պլաստիկ քարտերի, 6-ը` դրամական փոխանցումների, 15-ը` ԱՊՊԱ-ի, 19-ը` վարկային կազմակերպությունների ծառայությունների:

5 Сентябрь 2011 - 07:13 AMT
За восемь месяцев 2011 года при содействии финансового примирителя гражданам Армении было возмещено 29 млн. драмов
Число обращений в офис финансового омбудсмена Армении в январе-августе 2011 году составило 525, из которых 80 обращений были представлены в письменной форме и были приняты к рассмотрению, сообщила на пресс-конференции в Ереване финансовый омбудсмен Армении Пируз Саркисян. По ее словам, данный рост, как свидетельствует международная практика, говорит о повышении финансовой грамотности населения и желания защищать свои права. «68% из принятых к рассмотрению жалоб, в том числе и в электронном виде, были решены в пользу заявителей, в результате чего при содействии офиса финансового примирителя гражданам было возмещено порядка 29 млн. драмов», – сказала она.
Как сообщила Пируз Саргсян, из 80 принятых к рассмотрению жалоб 18 относились к кредитным сделкам, 4 – к сделкам по вкладам, 18 – к банковским счетам и пластиковым картам, 6 – денежным переводам, 15 – к ОСАГО и 19 – к услугам кредитных организаций.
Первый среди стран СНГ офис Омбудсмена финансовой системы создан и начал действовать в Армении с 24 января 2009 года в соответствии с законом «О финансовом Омбудсмене».