Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը 2011-ի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում ստացել է ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ ուղղված 525 բողոք, որոնցից քննության է ընդունվել 80 գրավոր պահանջ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը: Նրա խոսքով, այդ աճը խոսում է բնակչության ֆինանսական գրագիտության բարձրացման և սեփական իրավունքները պաշտպանելու ցանկության մասին: «Քննության ընդունված բողոքների 68 տոկոսը, այդ թվում նաև էլեկտրոնային տեսքով, լուծվել է հօգուտ հաճախորդների, որի արդյունքում ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի աջակցությամբ քաղաքացիներին հատուցվել է 29 մլն դրամ»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Սարգսյանը, քննության ընդունված 80 բողոքներից 18-ը վերաբերվել են վարկային գործարքների, 4-ը`ավանդների վերաբերյալ գործարքների, 18-ը` բանկային հաշիվների և պլաստիկ քարտերի, 6-ը` դրամական փոխանցումների, 15-ը` ԱՊՊԱ-ի, 19-ը` վարկային կազմակերպությունների ծառայությունների:

The number of complaints obtained by the Armenian financial ombudsman’s office in January-August 2011 totaled 525, with 80 written complaints addressed, the country’s financial ombudsman said.
“68% of the complaints were settled in favor of claimants; as a result, the damage repair comprised AMD 29mln,” Piruz Sargsyan told a news conference in Yerevan.
Out of 80 claims addressed, 18 refer to credit deals, 4 to deposits, 18 to banking accounts and plastic cards, 6 to money transfers, 15 to mandatory vehicle insurance, 19 to crediting organisations' services.
Armenian financial ombudsman’s office has been operating in Armenia since January 24, 2009 in accordance with relevant legislation.