«Մինչև հիմա «Ամերիաբանկի» ռազմավարությունը կրում էր կորպորատիվ բնույթ, բայց հիմա մենք հետևողական քայլեր ենք կատարում ունիվերսալ բանկ դառնալու ուղղությամբ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Վազրիկ Սեկոյանը:
Նրա խոսքով, վերջին երկու-երեք տարում մանրածախ գործառնություններին բաժին է ընկել 15-20 տոկոս, սակայն բանկը բիզնեսի զարգացման մեծ պոտենցիալ է տեսնում այս ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդել է Սեկոյանը, բանկը մշակում է մանրածախ պրոդուկտներ, որոնք առաջին հերթին ուղղված են կորպորատիվ հաճախորդներին, ինչպես նաև բնակչությանը:
Նման պրոդուկտների շարքում մասնագետը նշել է հիփոթեքային վարկավորումը և ավտովարկավորումը, տարբեր քարտային նախագծերը և այլն:
«Մենք ակտիվ աշխատելու ենք, որպեսզի Հայաստանում ունենանք իսկական private-banking, որը համապատասխանում է միջազգային պահանջներին»,- ասել է նա:
Սեկոյանը նշել է, որ նման private-banking-ը նախատեսում է հաճախորդների ակտիվների, ընտանիքի եկամուտների կառավարում, առանձին հաճախորդի համար ֆինանսական սխեմայի մշակում:

Ameriabank Retail Banking Director Vazrik Sekoyan shared the bank’s development prospects in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter.
“We’re taking consistent steps to shift from corporate strategy into a universal one,” Sekoyan said. According to him, Ameriabank sees significant potential in retail business development.
To this purpose, Ameriabank is expanding its presence throughout Armenia, with Vanadzor subsidiary launched on September 6. Opening of Gyumri and Yerevan subsidiaries are next on agenda.
According to Ameriabank official, a range of retail-oriented products and services is under development; here belong mortgage lending and auto crediting, intangible metal accounts, structural deposits, etc.
“We’ll be actively working towards the development of international standard private banking,” Sekoyan stressed.