«Առևտուրը Հայաստանի հետ, ինչպես նաև արտահանումը Հայաստանից, ավելի քաղաքակիրթ են դարձել »,-լրագրողների հետ զրույցում սեպտեմբերի 6-ին Վանաձորում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: Ըստ նրա, «Ամերիաբանկը» երկրի խոշորագույն բանկերից մեկն է, որն աշխատում է առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում, առաջարկելով հաճախորդներին համապատասխան գործիքներ: Տ.Ջրբաշյանը հավելել է, որ հայկական ընկերությունները սկսել են առավել ակտիվ աշխատել դիստրիբյուտորների, խոշոր ընկերությունների հետ, ինչն իր հերթին պահանջում է համապատասխան գործիքների կիրառում (բանկային երաշխիքներ և այլն): «Դա պահանջարկ է ստեղծում և բանկերը համապատասխանաբար փորձում են այն ապահովել»,-ասել է նա:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրենը հավելել է, որ վերջերս օբյեկտիվ ցուցանիշներով արտահանման ուղղությունը առավել արագ տեմպերով է զարգանում, քան ներմուծումը: «Դա կապված է գների կոնյունկտուրայի փոփոխության հետ միջազգային շուկայում և հայ արտադրողի ակտիվացման հետ»,-նշել է նա:
Տնտեսության մեջ ազատական հայացքներ ունենալով՝ Տիգրան Ջրբաշյանը ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման զարգացումը տեսնում է առողջ մրցակցության մեջ: «Արտահանման ծավալների ավելացման խոչընդոտները ավելի քիչ են, քան ներկրման դեպքում, քանի որ ներմուծումը մենաշնորհացվել է», -գտնում է բանկիրը:
Նա հիշեցրել է, որ «Ամերիբանկն» առաջարկում է իրավաբանական անձանց վճարային քարտ, որը հնարավորություն է տալիս անկանխիկ վճարումներ կատարել Հայաստանի բոլոր մաքսակետերում: Մաքսային քարտը հաճախորդին հնարավորություն է տալիս օգտվել հատուկ արտոնյալ պայմաններից, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ մի շարք առավելություններ ստանալ քարտով վարկային գիծ բացելու համար:

Trade with and from Armenia is becoming more civilized in nature, Tigran Jrbashyan, Development Director of Ameriabank CJSC told journalists. According to him, Ameriabank is one of the biggest banks in the country focused on funding trade, offering clients a whole range of relevant tools. Here Jrbashyan noted that the Armenian companies came into closer cooperation with distributors, big companies which in turn requires relevant tools (bank guarantees, letters of credit and so on). “This creates demand and the banks try to meet it,” he emphasized.
Jrbashyan added that according to objective indices export dimension develops faster than that of import. “It accounts for price conjuncture in the international market and fostering Armenian manufacturer,” he noted.
Adhering to liberal economic views, Jrbashyan sees development both in export and import in sound competition. “Export expansion barriers are fewer than those of import, with the latter in Armenia being monopolized. But under sound competition it is possible to progress here too,” according to the bank official.