«Սթար» առևտրի ցանցի կողմից «Fresh» սուպերմարկետների ցանցի գնման շուրջ բանակցություններն ավարտվել են: Կողմերն արդեն ձեռք են բերել վերջնական պայմանավորվածություն, սակայն գործարքն ավարտին հասցնելու համար, մինչ փաստաթղթերի ստորագրումն, այս փուլում, գործարքը պետք է հաստատվի նաև ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից:
«ՍԹԱՐ-ի կողմից Ֆրեշ սուպերմարկետների ցանցի գնումը հնարավորություն կտա մեծացնել վաճառքի ծավալներն, ինչպես նաև էապես նվազեցնել լոգիստիկ, դիստրիբուցիոն և ադմինիստրատիվ ծախսերը` հասնելով ցանկալի արդյունավետության, որն է 15-ից 20 տոկոսով ծախսերի նվազեցումը` նոր միավորված ցանցում»,- նշեց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն` Վահան Քերոբյանը:
Ենթադրվում է, որ իրավաբանական ձևակերպումները կավարտվեն 1 ամսվա ընթացքում որին անմիջապես կհաջորդեն զարգացման ռազմավարական ծրագրերի մշակման փուլը: Մոտ ապագայում ընկերությունը կհրավիրի մամուլի ասուլիս, որի ընթացքում կհրապարակվեն գործարքի մանրամասները և ընկերության զարգացման պլանները:
Նշենք, որ ներկայումս ՍԹԱՐ առևտրային ցանցը կառավարում է 18 սուպերմարկետ, որոնցից 17-ը ք. Երևանում և մեկը` ք. Հրազդանում, իսկ «Ֆրեշ» սուպերմարկետների ցանցը ներառում է 4 «Ֆրեշ» սուպերմարկետ և 3 «Քեթրին» խանութներ Երևանում: Բացի այդ, մոտ ապագայում ՍԹԱՐ-ը կբացի ևս մեկ խանութ Դավթաշեն վարչական շրջանում:

Переговоры о покупке супермаркетов «Fresh» Торговой сетью СТАР завершены. Стороны уже пришли к соглашению, но для завершения сделки и до подписания документов на данном этапе необходимо также, чтобы сделка была подтверждена Государственной комиссией по защите экономической конкуренции Армении. Об этом сообщает пресс-служба СТАР.
«Покупка «Fresh»-супермаркетов позволит торговой сети СТАР увеличить объем продаж, а также существенно сократить логистические, дистрибюционные и административные расходы, что позволит достичь желаемой эффективности. т.е. сокращение расходов на 15-20% в новой объединенной сети», – сказал Исполнительный директор торговой сети СТАР Ваган Керобян.
Предполагается, что юридическое оформление будет завершено в течение месяца, после чего начнется этап разработки стратегических планов. В ближайшее время СТАР организует пресс-конференцию, в ходе которой будут озвучены детали сделки и планы развития компании.
В настоящее время торговая сеть СТАР управляет 18 супермаркетами, 17 из которых в Ереване и один в Раздане. Сеть супермаркетов «Fresh» управляет 4 супермаркетами «Fresh» и 3 магазинами «Catherine».
В ближайшем будущем Торговая сеть СТАР планирует открыть еще один магазин в административном центре Давташен.