«Սթար» առևտրի ցանցի կողմից «Fresh» սուպերմարկետների ցանցի գնման շուրջ բանակցություններն ավարտվել են: Կողմերն արդեն ձեռք են բերել վերջնական պայմանավորվածություն, սակայն գործարքն ավարտին հասցնելու համար, մինչ փաստաթղթերի ստորագրումն, այս փուլում, գործարքը պետք է հաստատվի նաև ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից:
«ՍԹԱՐ-ի կողմից Ֆրեշ սուպերմարկետների ցանցի գնումը հնարավորություն կտա մեծացնել վաճառքի ծավալներն, ինչպես նաև էապես նվազեցնել լոգիստիկ, դիստրիբուցիոն և ադմինիստրատիվ ծախսերը` հասնելով ցանկալի արդյունավետության, որն է 15-ից 20 տոկոսով ծախսերի նվազեցումը` նոր միավորված ցանցում»,- նշեց ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի գործադիր տնօրեն` Վահան Քերոբյանը:
Ենթադրվում է, որ իրավաբանական ձևակերպումները կավարտվեն 1 ամսվա ընթացքում որին անմիջապես կհաջորդեն զարգացման ռազմավարական ծրագրերի մշակման փուլը: Մոտ ապագայում ընկերությունը կհրավիրի մամուլի ասուլիս, որի ընթացքում կհրապարակվեն գործարքի մանրամասները և ընկերության զարգացման պլանները:
Նշենք, որ ներկայումս ՍԹԱՐ առևտրային ցանցը կառավարում է 18 սուպերմարկետ, որոնցից 17-ը ք. Երևանում և մեկը` ք. Հրազդանում, իսկ «Ֆրեշ» սուպերմարկետների ցանցը ներառում է 4 «Ֆրեշ» սուպերմարկետ և 3 «Քեթրին» խանութներ Երևանում: Բացի այդ, մոտ ապագայում ՍԹԱՐ-ը կբացի ևս մեկ խանութ Դավթաշեն վարչական շրջանում:

The negotiations on purchasing “Fresh” supermarkets by STAR trade chain are over. The parties have already finalized the agreement. Before the legal implementation, the agreement needs to be confirmed by the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia.
“Purchase of “Fresh” supermarkets will enable the increase of STAR sales volume as well as reduction of logistic, distribution and administrative expenses thus boosting work efficiency, through cutting the expenses by 15-20% in the united trade chain,” the executive director of STAR trade chain Vahan Kerobyan said.
Legal implementation is expected to be completed within 1 month to be immediately followed by strategic program development. In the nearest future, the company will hold a news conference to announce transaction details and the further development plans of the company, STAR press service reported.
At present, STAR trade chain operates 18 supermarkets, 17 in Yerevan and one in the town of Hrazdan; “Fresh” supermarkets chain operates 4 supermarkets under “Fresh” brand and 3 stores under “Catherine” brand in Yerevan. STAR plans on opening a new store in Davtashen administrative district.