2011 թ. սեպտեմբերի 6-ի նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով և սահմանել այն 8%:
Ինչպես նշվում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության հաղորդագրության մեջ, 2011թ. օգոստոսին արձանագրվել է 0.6% գնանկում, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ նվազել է 1.5 տոկոսային կետով և կազմել 4.8%` վերադառնալով 4%±1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայք:
ՀՀ ԿԲ Խորհուրդն արձանագրեց, որ ներկայումս տնտեսության արտաքին հատվածից եկող ազդակները գնաճային միջավայրի վրա գնահատվում են չեզոք` որոշակի գնանկումային ռիսկերի դրսևորման հավանականությամբ: Սակայն դեռևս պահպանվում են զարգացած երկրների հիմնարար անհաշվեկշռվածություններով պայմանավորված համաշխարհային տնտեսության հեռանկարների անորոշությունները:
Խորհուրդը համակարծիք է, որ ներկայումս ներքին պահանջարկի ազդեցությունը գնաճային միջավայրի վրա նվազեցման ուղղությամբ է. մասնավոր ծախսումների ազդեցությունը գնահատվում է չեզոք, հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը` զսպող: Չեզոք ազդեցություն ունեն նաև աշխատանքի շուկայի զարգացումները` արտադրողականության և անվանական աշխատավարձերի հարաբերակցության առումով:
Խորհուրդն ամփոփեց, որ գնաճի վերջին ամիսների զարգացումները համահունչ են 2011 թ. դրամավարկային քաղաքականության ծրագրերում նախանշված հետագծին: Դրամավարկային պայմանների թուլացումը հնարավորություն կտա մեծ հավանականությամբ գնաճը կանխատեսվող հորիզոնում ձևավորել տատանումների թույլատրելի միջակայքի սահմաններում` միաժամանակ լրացուցիչ խթաններ ստեղծելով տնտեսական ակտիվության ավելացման համար:

6 Сентябрь 2011 - 13:20 AMT
Совет Центрального банка Армении 6 сентября решил снизить ставку рефинансирования на 0,5 п.п., установив ее на уровне 8%.
Как отмечается в сообщении в пресс-службы ЦБ РА, в августе по сравнению с июлем 2011 года была зафиксирована дефляция в размере 0,6%, в результате чего 12-месячная инфляция составила 4,8%, сократившись по сравнению с показателем предыдущего месяца на 1,5 п.п., вернувшись в допустимый коридор колебаний в 4±1,5%.
Совет ЦБ РА констатировал, что пока еще сохраняется неопределенность перспектив мировой экономики, обусловленные основополагающим дисбалансом развитых стран.
Совет считает, что в настоящее время влияние внутреннего спроса на инфляционную среду снижается – воздействие частных расходов оценивается как нейтральное, а налогово-бюджетной политики – сдерживающим. Нейтральное воздействие оказывают также развития рынка труда в плане соотношения производительности и номинальной зарплаты.
При этом ЦБ РА отмечает, что инфляционные развития в последние месяцы созвучны с обозначенными ранее направлениями программы денежно-кредитной политики 2011 года.