Վրաստանի խորհրդարանում օրենսդրության փոփոխություններ են նախաձեռնվել, որոնք կառավարությանը թույլ կտան միջազգային բորսաներում վաճառել ռազմավարական օբյեկտների բաժնետոմսերը, ինչպիսին է Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապող գլխավոր գազատարը, երկաթուղային ճանապարհը, էներգահամակարգը, հաղորդում է Վզգլյադը` հղում կատարելով վրացական «Պիրվելի»-ին:
Նախագիծը պատրաստել են պատգամավորներ Զվիադ Կուկավան և Միխայիլ Ցկիտիշվիլին:
Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին ասել է, որ բաժնետոմսերի 20-25 տոկոսը կարելի կլինի վաճառել Նյու-Յորքի, Վարշավայի և Լոնդոնի բորսաներում: Կառավարության նիստում նա ասել էր, որ դա «թույլ կտա զգալի ծավալի կապիտալ ներգրավել երկիր»:
«Դա նոր աշխատատեղերի ստեղծման առումով նման քայլերի է խթանում նաև մեր մասնավոր ընկերություններին»,- հաղորդել է Գիլաուրին: Նրա խոսքով, ներդրողների վստահությունը Վրաստանի հանդեպ բարձր է:
Գործող օրենսդրական կարգավորումների համաձայն, դա անհնար էր: Փոփոխությունները կդիտարկվեն մեկնարկած աշնանային նստաշրջանում: Ընդդիմությունը հանդես է գալիս պետության կողմից ռազմավարական օբյեկտների բաժնետոմսերի վաճառքի դեմ:

7 Сентябрь 2011 - 16:03 AMT
В парламенте Грузии инициированы поправки в законодательство, которые позволят правительству продавать на международных биржах акции стратегических объектов, таких как магистральный газопровод, связывающий Россию и Армению, железную дорогу, энергосистему, сообщает Взгляд со ссылкой на грузинское «Пирвели».
Проект подготовлен депутатами Звиадом Кукава и Михаилом Цкитишвили.
Ранее премьер-министр Грузии Ника Гилаури говорил, что 20 – 25% акций можно будет продавать на биржах Нью-Йорка, Варшавы, Лондона. На заседании правительства он сказал, что это «позволит привлечь в страну капитал значительного объема».
«Это также стимулирует к аналогичным шагам наши частные компании в плане создания новых рабочих мест», – сообщил Гилаури. По его словам, доверие инвесторов к Грузии высоко.
По существующим законодательным регуляциям это было невозможно. Поправки рассмотрят на начавшейся осенней сессии. Оппозиция выступает против продажи государством акций стратегических объектов.