Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունն անց է կացնում առկա տեխնիկայի հատուկ դիտարկում՝ նպատակ ունենալով պայմանավորվածությունների հասնել նոր սարքավորումների ներկրման վերաբերյալ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գյուղատնտեսության փոխնախարար Վարդան Կարապետյանը:
Ըստ նրա, դիտարկման արդյունքում հնարավոր կլինի պայմանավորվել «գյուղացիների համար սրտամոտ» գյուղտեխնիկայի ներկրման մասին: Ինչպես նշել է փոխնախարարը, 15 հազար տրակտորների 90 տոկոսը ոչ բարվոք վիճակում է: Ինչ վերաբերում է Ճապոնիայի կառավարության դրամաշնորհային ծրագրին, ապա, ըստ նրա, 61 տրակտորից 20 տրամադրվել է Հայաստանի մարզային համայնքներին, 5-ը՝ գյուղացիական տնտեսություններին, որոնք զբաղվում են սերմնաբուծությամբ, իսկ մնացածը բաշխվել է ըստ հայտարարված մրցույթի: Նա հայտնել է, որ ճապոնական տրակտորի շուկայական գինը 8 մլն դրամ է, սակայն մրցույթում դրանք վաճառվել են 4 մլն դրամով:

The Armenian Ministry of Agriculture conducts monitoring of farming machinery throughout the republic to decide on the volumes of import of new equipment.
As Deputy Agriculture Minister Vardan Karapetyan told a press conference in Yerevan, most of 15 thousand tractors exploited by the local farmers do not operate properly. As to a grant project implemented by the Japanese governments, 20 out of 61 tractors were supplied to rural residents while the others were distributed in compliance with the tender announced.
Karapetyan informed that the market price of a Japanese tractor is AMD 8 million, however, according to the tender terms, they were sold for AMD 4 million.