Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունն անց է կացնում առկա տեխնիկայի հատուկ դիտարկում՝ նպատակ ունենալով պայմանավորվածությունների հասնել նոր սարքավորումների ներկրման վերաբերյալ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գյուղատնտեսության փոխնախարար Վարդան Կարապետյանը:
Ըստ նրա, դիտարկման արդյունքում հնարավոր կլինի պայմանավորվել «գյուղացիների համար սրտամոտ» գյուղտեխնիկայի ներկրման մասին: Ինչպես նշել է փոխնախարարը, 15 հազար տրակտորների 90 տոկոսը ոչ բարվոք վիճակում է: Ինչ վերաբերում է Ճապոնիայի կառավարության դրամաշնորհային ծրագրին, ապա, ըստ նրա, 61 տրակտորից 20 տրամադրվել է Հայաստանի մարզային համայնքներին, 5-ը՝ գյուղացիական տնտեսություններին, որոնք զբաղվում են սերմնաբուծությամբ, իսկ մնացածը բաշխվել է ըստ հայտարարված մրցույթի: Նա հայտնել է, որ ճապոնական տրակտորի շուկայական գինը 8 մլն դրամ է, սակայն մրցույթում դրանք վաճառվել են 4 մլն դրամով:

Министерство сельского хозяйства Армении проводит мониторинг имеющихся на территории Армении сельхоз техники для того, чтобы договориться об импорте нового оборудования в страну. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил замминистра сельского хозяйства Вардан Карапетян.
По его словам по итогам мониторинга станет возможным договориться о ввозе “близкой к сердцу фермера” сельхоз техники. Как отметил замминистра, из 15 тысяч тракторов 90 процентов находится в неблагоприятном состоянии. Что же касается грантовой программы правительства Японии, по его словам из 61 трактора 20 было предоставлено общинам областей Армении, 5- фермерским хозяйствам, занятым семеноводством, а остальные были распределены согласно объявленному тендеру. Он сообщил, что рыночная стоимость японского трактора составляет 8 миллионов драмов, однако на тендере они продавались по 4 миллиона драмов.