Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը ( ՎԶԵԲ) 3 մլն դոլար է տրամադրելու «Սարանիստ» ընկերությանը, որն արտադրում է ապակյա տարաներ:
Ինչպես նշվում է ՎԶԵԲ մամլո հաղորդագրությունում, հատկացված միջոցներն օգտագործվելու են նոր վառարանի և ապակու արտադրության նոր հոսքագծի շինարարության համար: Դա թույլ է տալու ընկերությանն ընդլայնել իր արտադրական ծավալները և այլընտրանքային տարբերակներ առաջարկել ապակե ավելի թանկ ներկրվող ապրանքներին:
ՎԶԵԲ-ի ագրոբիզնեսի բաժնի տնօրեն Ժիլ Մետետալի խոսքով, մասնավոր բիզնեսին աջակցելը Հայաստանում բանկի առավելություններից մեկն է:
«Սարանիստ» ընկերությունը հիմնվել է 1989-ին և Հայաստանում գունավոր ապակու արտադրության առաջատար ձեռնարկություններից է: Արտադրանքն իրացվում է տեղի շուկայում, ինչպես նաև արտահանվում է Վրաստան:

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) предоставит $3 млн. армянской компании «Саранист», производящей стеклотару, для содействия в повышении ее производительности.
Как отмечается в сообщении пресс-службы EBRD, выделенные средства будут использованы на строительство новой печи и поточной линии по производству стекла. Это позволит компании расширить свои производственные объемы и предлагать альтернативные варианты более дорогим импортируемым товарам из стекла.
По словам директора отдела агробизнеса EBRD Жиля Мететала, содействие частному бизнесу является одним из приоритетов банка в Армении.
Компания «Саранист», основанная в 1989 году, является одним из ведущих предприятий в Армении по производству кремния и цветного стекла. Продукция компании реализуется как на местном рынке, так и экспортируется в Грузию. EBRD является одним из крупных инвесторов в Армении. По сей день EBRD инвестировал 335 млн. евро в более чем 70 программ в разных секторах экономики страны.