Հայաստանի ՀՆԱ-ում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության տեսակարար կշիռն ամեն տարի ավելանում է նվազագույնը 1 տոկոսով: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում սեպտեմբերի 14-ին հայտարարել է Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը: Նրա խոսքով, հենց ՓՄՁ-ն երկրի տնտեսության զարգացման հիմքն է: «Հետևելով իրագործվող բարեփոխումներին, կարելի է միանշանակ արձանագրել դրական միտումներ: Այսօր ՀՆԱ-ում ՓՄՁ տեսակարար կշիռը կազմում է 43 տոկոս, իսկ արտահանման մեջ` 18 տոկոս»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված` Տիգրան Հարությունյանը նշել է, որ այսօր տնտեսվարող սուբյեկտների համար զգալիորեն նվազել է բյուրոկրատական քաշքշուկը կապված պետական մարմիններին հաշվետվությունների տրամադրման հետ, իսկ բիզնես բացելը հնարավոր է դարձել on-line ռեժիմով:

14 Сентябрь 2011 - 08:31 AMT
Удельный вес представителей малого и среднего бизнеса (МСБ) в ВВП Армении ежегодно увеличивается как минимум на 1%. Об этом 14 сентября на пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный директор Национального центра развития малого и среднего бизнеса Тигран Арутюнян. По его словам, именно МСБ является основой развития экономики страны. «Если смотреть динамику и реализуемые реформы, то можно однозначно зафиксировать положительные тенденции. На сегодняшний день удельный вес МСБ в ВВП составляет 43%, а в экспорте 18%», – подчеркнул он.
В связи с этим Тигран Арутюнян отметил, что на сегодняшний день для хозсубъектов значительно упрощены бюрократические проволочки, связанные с предоставлением отчетностей в госорганы, а открыть бизнес стало возможно в on-line режиме.