Հայաստանի ՀՆԱ-ում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության տեսակարար կշիռն ամեն տարի ավելանում է նվազագույնը 1 տոկոսով: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում սեպտեմբերի 14-ին հայտարարել է Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը: Նրա խոսքով, հենց ՓՄՁ-ն երկրի տնտեսության զարգացման հիմքն է: «Հետևելով իրագործվող բարեփոխումներին, կարելի է միանշանակ արձանագրել դրական միտումներ: Այսօր ՀՆԱ-ում ՓՄՁ տեսակարար կշիռը կազմում է 43 տոկոս, իսկ արտահանման մեջ` 18 տոկոս»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված` Տիգրան Հարությունյանը նշել է, որ այսօր տնտեսվարող սուբյեկտների համար զգալիորեն նվազել է բյուրոկրատական քաշքշուկը կապված պետական մարմիններին հաշվետվությունների տրամադրման հետ, իսկ բիզնես բացելը հնարավոր է դարձել on-line ռեժիմով:

The annual increase of small and medium enterprises’ share in Armenia’s GDP was estimated at 1%, according to the Executive Director of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia (SME DNC).
As Tigran Harutyunyan told a September 14 news conference, SME are major contributors to Armenian economy development. “Positive shifts are obvious: at present, the share of S&M enterprises in Armenia’s GDP and exports makes up 43 and 18% respectively,” he noted.
In this context, Harutyunyan pointed out facilitation of report-related paperwork as well as a new possibility of opening a business online.