Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել ծախսերի կեսի փոխհատուցման մասին, որոնք կապված են Հայաստանում գերփոքր ձեռնարկատիրության սուբյեկտների կողմից արտադրվող ապրանքների հավաստագրման հետ: Այդ մասին սեպտեմբերի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության Զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) գործադիր տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը: Նրա խոսքով, դա փորձնական ծրագիր է, որը հաջող իրագործման դեպքում ընդլայնվելու է:
Դրա հետ կապված Տիգրան Հարությունյանն ասել է, որ այդ կատեգորիայի տակ ընկնում են ՓՄՁ սուբյեկտները, որոնց աշխատողների միջին թիվը չի գերազանցում 10 հոգին, իսկ անցած տարում հասույթը չի գերազանցել 100 մլն դրամը:
Բացի դրանից, ինչպես հաղորդել է Հարությունյանը, հատուկ ուշադրություն է դարձվում «նորեկներին», մասնավորապես, Հայաստանի հեռավոր մարզերում: 2011-ի առաջին 8 ամիսներին կառույցը բավարարել է «նորեկների» 13 հայտ 28 մլն դրամ ընդհանուր գումարով, որոնք որոշել են իրենց բիզնեսը բացել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առևտուրը, ծառայությունները, արտադրությունը, ՏՏ ոլորտը:

14 Сентябрь 2011 - 09:24 AMT
Правительство Армении приняло решение о компенсации половины расходов, связанных с сертифицированием продукции сверхмалых хозяйствующих субъектов Армении для организации экспорта на внешние рынки. Об этом 14 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил исполнительный директор Национального центра развития малого и среднего бизнеса Армении Тигран Арутюнян. По его словам, это пилотная программа, которая в случае удачной реализации будет расширена.
В связи с этим Тигран Арутюнян сказал, что под эту категорию попадают субъекты МСБ, среднее число работников которых не превышает 10 человек, а выручка за прошлый год деятельности не превышает 100 млн. драмов.
Помимо этого, как сообщил исполнительный директор Наццентра, особое внимание уделяется «новичкам», в частности, в отдаленных областях Армении. За восемь месяцев 2011 года структура удовлетворила 13 заявок «новичков» на общую сумму в 28 млн. драмов, которые решили открыть свой бизнес в таких сферах, как торговля, услуги, производство, ИТ-сфера.