Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել ծախսերի կեսի փոխհատուցման մասին, որոնք կապված են Հայաստանում գերփոքր ձեռնարկատիրության սուբյեկտների կողմից արտադրվող ապրանքների հավաստագրման հետ: Այդ մասին սեպտեմբերի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության Զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) գործադիր տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը: Նրա խոսքով, դա փորձնական ծրագիր է, որը հաջող իրագործման դեպքում ընդլայնվելու է:
Դրա հետ կապված Տիգրան Հարությունյանն ասել է, որ այդ կատեգորիայի տակ ընկնում են ՓՄՁ սուբյեկտները, որոնց աշխատողների միջին թիվը չի գերազանցում 10 հոգին, իսկ անցած տարում հասույթը չի գերազանցել 100 մլն դրամը:
Բացի դրանից, ինչպես հաղորդել է Հարությունյանը, հատուկ ուշադրություն է դարձվում «նորեկներին», մասնավորապես, Հայաստանի հեռավոր մարզերում: 2011-ի առաջին 8 ամիսներին կառույցը բավարարել է «նորեկների» 13 հայտ 28 մլն դրամ ընդհանուր գումարով, որոնք որոշել են իրենց բիզնեսը բացել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առևտուրը, ծառայությունները, արտադրությունը, ՏՏ ոլորտը:

The government will compensate half of export certification expenditures to super small businesses in Armenia, said the Executive Director of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia (SME DNC).
As Tigran Harutyunyan told a September 14 news conference, if successful, the pilot program will be further expanded. According to Harutyunyan, entities with up to 10 employees, with an income of under AMD 100 mln are defined as super small entities.
Over the 8 months since the launch of the initiative, 13 applications of super small businesses engaged in trade, services, production and IT activities, for the total sum of AMD 28 mln were addressed.