GeoProMining («GPM») հանքարդյունահանող ընկերությունների դիվերսիֆիկացված միջազգային խումբը հայտնում է այն մասին, որ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Սյունիքի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակներում այցելեց նաև «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ: Վարչապետը ծանոթացավ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, որոնք իրենց մեջ ներառում են արտադրության արդիականացումը, աշխատակիցների որակավորման բարձրացումը, ձեռնարկության կազմակերպական կառուցվածքի փոփոխումը, ինչպես նաև հանքավայրի տեխնիկական վերազինումը:
Այս ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը 2009 թվականի օգոստոսին «Մեխանոբր» միջազգային ինստիտուտից պատվիրեց կոմբինատի վերակառուցման նախագիծի ՏՏՀ (տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում): Նախագծի հիմքում ընկած է կոմպլեքսային մոտեցումը դեպի նոր ձեռնարկության նախագծումը և գործող ձեռնարկության մոդեռնացումը: Նախագիծը իր մեջ ներառում է նաև կոմբինատի համար բարձրարդյունավետ տեխնոլոգիաների մշակումը, ժամանակակից նախագծա-կոնստրուկտորային լուծումների կիրառումը և բարձր տեխնիկա-տնտեսական ցուցանիշներով տեխնոլոգիական սարքավորման օգտագործումը:
ՀՀ կառավարությունը 2009 թվականի հունիսին հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ տրամադրեց կայունացման վարկ`ուղղված արտադրանքի ինքնարժեքի իջեցման և մրցակցային ունակության բարձրացման ծրագրի իրականացմանը: Արդեն 2009 թվականի դեկտեմբերին կոմբինատը ձեռնամուխ եղավ պետական վարկի վճարման իրականացմանը:
2010 թվականին «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ արդեն սկսեց ցույց տալ շահույթ, իսկ 2011-2012 թվականներին սպասվում է ինչպես արտադրական, այնպես էլ ֆինանսական ցուցանիշների լրացուցիչ աճ, հաղորդում է «GPM» մամլո ծառայությունը:
2001 թվականին ստեղծված GeoProMining հանդիսանում է միջազգային մասնավոր ընկերություն, որը կենտրոնանում է արդյունահանման, բազմամետաղ հանքաքարերի և թանկարժեք մետաղների հարստացման գործում (ոսկի, արծաթ): 2007 թվականի դեկտեմբերին GeoProMining ընկերության խումբը «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ից ձեռք բերեց բաժնետոմսեր:

The Prime Minister reviewed the ACMC investment programs, which include modernization of processing facilities, professional training for employees, changes to the organizational structure of the enterprise and development of the mine, GeoProMining (GPM) diversified international mining group press service reported.
In August 2009, GPM hired the Russia-based Mechanobr Institute to conduct a feasibility study for the reconstruction of ACMC. The institute developed an integrated approach to designing new and modernizing existing facilities at ACMC. The project includes the development of efficient technologies, implementation of modern engineering solutions and the use of more efficient, higher-output equipment.
In June 2009, the government of Armenia provided ACMC with stabilization credit for anti-crisis measures to support a program to reduce costs and increase ACMC's competitiveness. In December 2009, ACMC began repayment of the government credit.
In 2010, ACMC returned to profitability, and is seeking to further increase manufacturing and financial performance in 2011-2012.
GeoProMining, founded in 2001, is an international, privately held company with a diversified base of gold and other metals assets. GeoProMining is engaged in mining activities in Armenia, Georgia and the Russian Federation. GeoProMining acquired the initial stake in ACMC in December 2007.