ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի հուլիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է, որ իրացումից հասույթը 2011թ.–ի հուլիս ամսին կազմել է 203.7 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 4.3 %-ով: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 238 կազմակերպությունների մոտ` 34.1 մլրդ դրամով և նվազել 197-ի մոտ` 25.3 մլրդ դրամով:
2011-ի օգոստոսի 1-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 75.2 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 52.2 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 11.8 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի հուլիս ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 1670.6 մլն դրամի չափով:

Proceeds from product realization of major taxpayers in Armenia in July 2011 totaled AMD 203,7, increasing by 4,3% compared to the same period of 2010.
The figures are reported by the Analyses of summarized indices of monitoring of major taxpayers for July 2011, published by the State Revenue Committee at the Government of Republic of Armenia.
Monitoring was conducted among 440 manor taxpayers of Armenia. Growth of the index by AMD 34,1 billion was registered in 238 companies, drop of AMD 22,7mln was detected in 197 companies.
By August 1 2011 major taxpayers had AMD 75,2 billion overpayment, including AMD 52,2 billion in the line of VAT and AMD 11,8 billion in the line of tax obligations. At the same time in July 2011 AMD 1670,6 mln VAT refund in overpayment was registered.