ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի հուլիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է, որ խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները այս տարվա հուլիս ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել են 5.8 %–ով և կազմել 58.8 մլրդ դրամ: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ ներմուծման ծավալները աճել են 139 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 17.4 մլրդ դրամով և նվազել` 167-ի մոտ համապատասխանաբար 20.8 մլրդ դրամով:
Արտահանման ծավալները 2011թ.-ի հուլիսին կազմել են 32.5 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 18.4 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել 14.5 մլրդ դրամով:

In July 2011 the volumes of import by Armenia’s major taxpayers decreased by 5,9% compared to the same period of 2010, making AMD 58,8 billion.
The figures are reported by the analyses of summarized indices of monitoring of major taxpayers for July 2011, published by the State Revenue Committee at the Government of Republic of Armenia.
Growth of the index by AMD 17,4 billion was registered in 139 companies, drop of AMD 20,8 billion was detected in 167 companies.
In July 2011 Armenia’s major tax payers product export volumes totaled AMD 32,5 billion against AMD 18,4 billion of the same period of 2010, which is AMD 14,5 billion more.