Շուրջ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրային ապահովման նորացման նախագծի արդյունքում Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը վերսկսել է իր բանկոմատներով միջազգային ՎԻԶԱ և ՄաստերՔարտերի, ինչպես նաև սկսում է ԱրՔա քարտերի սպասարկումը: Այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Բանկը դադարեցրել էր միջազգային քարտերի սպասարկումը 2009 թվականի նոյեմբերին` տեխնիկական և անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
Ներկայում ավելի քան 50 բանկոմատ ներառող Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի բանկոմատների ողջ ցանցը պատրաստ է ընդունել և սպասարկել ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային բանկերի կողմից թողարկված քարտերը, որոնք գործում են ԱրՔա, ՎԻԶԱ կամ ՄաստերՔարտ համակարգերում:
Ծրագրային նորացումը թույլ է տվել բանկին նաև նվազեցնել կանխիկացման համար սակագինը. ցածր գնով բարելավված ծառայություններ մատուցելուն ուղղված ևս մեկ քայլ: ԱրՔա-ի բոլոր քարտատերերի, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների ու տեղական այլ բանկերի քարտատերերի համար իրենց միջոցները դառնում են ավելի հասանելի «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» ավելի քան 50 բանկոմատների շնորհիվ:
Բանկը նաև սկսել է թողարկել չիպային քարտեր, որոնք մագնիսական ժապավենով քարտերի համեմատ անվտանգության շատ ավելի բարձր երաշխիք են տալիս: Այս նպատակով կատարված ներդրումը կազմել է 150 հազար ԱՄՆ դոլար:
Քլիֆորդը հավելել է, որ ի լրումն 53 սովորական բանկոմատների, բանկը նաև գործարկել է Հայաստանում առաջին հընթացս բանկոմատը, որը գտնվում է Մյասնիկյան 20Ա հասցեում` «Արաքս» բենզալցման եւ տեխսպասարկման կայանում: Հընթացս բանկոմատը ինքնասպասարկման մի նոր բանկային լուծում է, որը 24/7 ռեժիմով առաջարկում է ստանդարտ բանկոմատների միջոցով մատչելի նմանատիպ բանկային ծառայություններ:

HSBC Bank Armenia has resumed acquiring of international VISA and MasterCards and started servicing ArCa cards via its ATM network, as a result of $1million worth software upgrade project. The bank stopped accepting international cards in November 2009 due to technical and security issues.
Now the whole network of more than 50 ATMs is ready to accept and serve cards issued by both local as well as international banks, operating under ArCa, VISA or MasterCard systems.
The software upgrade has also allowed the bank to reduce the tariff for encashment – another step towards improved service at better pricing. Now all cardholders of the ArCa as well as travelers/tourists and other local bank cardholders can easily access their funds via more than 50 ATMs of HSBC Armenia.
The bank has also invested USD 150 thousand stated to issue chip and pin cards, which provide customers with higher security than cards with magnetic stripe, the Bank said in a press release.
In addition to 53 standard ATMs the bank has also launched its first Drive Through ATM on 20A Myasnikyan Street, Arax petrol station. The new device will provide maximum convenience, saving both time and effort, as customers will be able to obtain cash without leaving their cars and without having to think about finding a parking space. It will increase convenience for customers who are travelling out of Yerevan on one of the main roads leading out of the city, and they will be able to withdraw funds without getting out of their cars
"HSBC has been the first bank to bring in ATMs to Armenia in 1996, and I am pleased to be the first with drive through ATMs. We are committed to our promise to continually invest in new technologies to improve customer experience,” HSBC Bank Armenia Chief Executive Officer Astrid Clifford said.