Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանին բաժին է ընկնում առևտրի ֆինանսավորման շուկայի 40 տոկոսը, ինչը բարձր ցուցանիշ է` հաշվի առնելով Հայաստանի տարածքում 22 առևտրային բանկերի առկայությունը: Այդ մասին սեպտեմբերի 19-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Նրա խոսքով, հայ ձեռնարկատերերի համար բանկը միջազգային մասնագետների մասնակցությամբ կազմակերպում է սեմինարներ, «քանի որ այդ ծառայությունները հնարավորություն են տալիս թե բանկին, թե հաճախորդներին նվազեցնել ռիսկերը»:
Նա նշել է, որ hայաստանյան երեք ընկերություններ` «ԱՈՒՄ»-ը, «Բյուրակն»-ը և «Մանանա Գրեյն»-ը արժանացել են «Պատվո ժապավեն»-ի (Ruban d’Honneur)` «Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խմբի կողմից հովանավորվող Եվրոպական բիզնես մրցանակաբաշխության «Նախագահի ընտրություն» անվանակարգում:
Հայաստանյան բիզնես սերուցքը ներկայացնող այս երեք ընկերությունները եվրոպական 100 լավագույն և առավել դինամիկ զարգացող բիզնեսների շարքում այժմ հնարավորություն են ստացել պայքարել մրցանակաբաշխության եզրափակիչ փուլում` տասը անվանակարգերից մեկում հաղթող ճանաչվելու համար: «Պատվո Ժապավեն»-ի բոլոր մրցանակակիրները հրավիրված են ներկա գտնվել նոյեմբերի 22-ին Բարսելոնայում, Թագավոր Խուան Կառլոս Հյուրանոցում կայանալիք Եվրոպական բիզնես մրցանակաբաշխության գալա ընդունելությանը:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի մամլո ծառայության փոխանցմամբ, – «Չափազանց ուրախ ենք, որ հայաստանյան ընկերությունների համար հնարավորություն ստեղծեցինք ներկայացնել Հայաստանը և հանդես գալ սեփական հաջողություններով եվրոպական հանրության առջև: Եթե նախորդ տարի մեր կողմից Եվրոպական բիզնես մրցանակաբաշխությանը ներկայացված ընկերությունների թիվը չէր գերազանցում մեկ տասնյակը, ապա այս տարի արդեն միջազգային բիզնեսում ներգրավված լինելու ցանկություն հայտնած ընկերությունների թիվը հասավ 40-ի»:

На долю ЗАО «HSBC Банк Армения» приходится 40% рынка финансирования торговли, что является высоким показателем с учетом наличия на территории Армении 22 комбанков. Об этом 19 сентября на пресс-конференции в Ереване заявила генеральный исполнительный директор банка Астрид Клиффорд. По ее словам, финансирование торговли всегда являлось приоритетным направлением деятельности HSBC, в силу чего усилия банка направлены на расширение деятельности в этом направлении. В частности, для армянских предпринимателей с участием международных специалистов организуются семинары, «поскольку эти услуги дают возможность, как банку, так и клиенту снизить риски».
Глава банка напомнила, что три армянские компании «АУМ», «Бюракн» и «Манана Грейн» удостоились «Ленты Чести» (Ruban d’Honneur) в номинации «Выборы Президента» в конкурсе European Business Awards, спонсируемой Группой HSBC. Данные три компании, представляющие бизнес-среду Армении, получили возможность состязаться за победу в заключительном этапе конкурса со 100 лучшими европейскими и наиболее динамично развивающимися бизнесами. В честь призеров Ruban d’Honneur 22 ноября в Барселоне пройдет Гала-прием в гостинице «Король Хуан Карлос».