Ասոցացման համաձայնագրի վերաբերյալ ինտենսիվ բանակցությունների կարևորագույն բաղկացուցիչ մասն են կազմում Ազատ առևտրի մասին համապարփակ ու խորացված պայմանագրին առնչվող հարցերը: Այդ մասին սեպտեմբերի 20-ին Երևանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել և այսօր մեր խնդիրն է հստակ ներկայացնել այդ նվաճումները»,-ասել է նա:
Երևանում ընթանում է ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 12-րդ նիստը:
Նիստի համանախագահներն են. հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, եվրոպական կողմից` Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը:
Ըստ Վիգանդի, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման ճանապարհին մեր երկիրը պետք է մի շարք հարցեր լուծի 4 ուղղություններով: Առաջին հերթին, դրանք տեխնիկական խոչընդոտներն են առևտրում ստանդարտացման, չափագրման, սանիտարական ու ֆիտոսանիտարական պաշտպանության ուղղությամբ, մտավոր սեփականության պաշտպանությունը: Ենթադրվում է նաև, որ համակարգային փոփոխություններ են հարկավոր պետկառավարման և ենթակառուցվածքների ձևավորման ոլորտներում: «Ընդ որում, բոլոր ուղղություններով արդեն ծավալուն աշխատանք է կատարվել, առանձին ուղղությունները մենք այսօր ճշտում ենք, հասկանալու համար, թե ինչ է մեզանից սպասում եվրոպական կողմը»,-ասել է նա:

Armenian Economy Minister characterized a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement-related issues as an important component of the EU-Armenia Association Agreement negotiations.
As Tigran Davtyan told a news conference in Yerevan, “with Armenia’s notable progress, our task is to clearly represent our achievements.”
Yerevan is hosting the 12th meeting of the EU-Armenia Cooperation Committee, co-chaired by Tigran Davtyan on Armenian side and Gunnar Wiegand, head of the European Commission's Unit for Relations with Russia as well as the acting director for Eastern Europe, Southern Caucasus, and Central Asia, in the Commission's Directorate-General for External Relations on EU side.
The Economy Minister further specified 4 main directions for Armenia to develop on the way to EU-Armenia ties expansion. Here belong: trade standardization, intellectual property protection, state management and formation of relevant structures.