Գերմանիան ավանդաբար լավ տնտեսական հարաբերություններ է ունեցել Հայաստանի հետ և ձգտում է ընդլայնել համագործակցության ոլորտները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհան Շմիդտը:
Դեսպանն անդրադարձել է որոշ խնդիրների, այդպես, ըստ Շմիդտի, հայկական իշխանությունները պետք է ակտիվացնեն բարեփոխումները հարկային ու իրավական ոլորտներում: «Մեզ մտահոգում են արտագաղթի տեմպերը: Բարեփոխելով հարկային համակարգն ու լավ աշխատանքային պայմաններ ստեղծելով, իշխանությունները կկարողանան նվազեցնել արտագաղթողների թիվը»,-ասել է նա:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ կարևոր է փոխել մոտեցումը իրավական համակարգին, այն է, իշխանության ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը: «ԶԼՄ-ները պետք է իշխանություններին վերահսկող մարմնի դեր կատարեն»:
Հանս Յոհան Շմիդտը նշել է, որ երկրի հասարակական կյանքում ԶԼՄ-ների դերակատարության բարձրացման նպատակով Գերմանիայի դեսպանատունը մտադիր է սեմինարներ ու դասընթացներ կազմակերպել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար:

20 Сентябрь 2011 - 11:24 AMT
Германия традиционно имеет хорошие экономические отношения с Арменией и стремится к расширению сфер сотрудничества. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил посол германии в РА Ганс Йохан Шмидт.
Посол коснулся некоторых проблем, сделав небольшие ремарки по поводу их решения. Так, по мнению Шмидта, армянские власти должны активизировать реформистскую политику в правовой и налоговой сферах. “Мы обеспокоены большим уровнем эмиграции из страны. Думаю, реформируя налоговую систему и создавая хорошие условия для работы, власти смогут снизить число выезжающих из страны”, – сказал он.
Также посол подчеркнул, что важно изменить подход к правовой системе, а именно к вопросу осуществления взятых властью на себя обязанностей: “Медиа должны играть роль органа, осуществляющего контроль над властями в процессе их применения и обеспечения условий, обозначенных в законах”.
В этом контексте Ганс Йохан Шмидт отметил, что с целью повышения роли СМИ в общественной жизни страны немецкое посольство планирует организацию семинаров и курсов для представителей медиа.