Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) ցուցահանդես, որը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձին:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը, միությունը ստեղծվել է 14 տարի առաջ և հաջորդ տարի կտոնի իր 15-ամյակը: «Ցանկանում ենք, որ դա յուրօրինակ համահայկական տոն դառնա»,-ասել է նա: Ըստ նրա, ցուցահանդեսի կազմակերպումը տոն է, քանի որ նման դեպքերը տասնամյակը մեկ են լինում: Ընդ որում, Գագիկ Գոևրգյանը երախտագիտությու է հայտնել նախագահին ու կառավարությանը ցուցահանդեսին աջակցելու համար: «Ցուցահանդեսը բացեց Հայաստանի նախագահը՝ ապացուցելով, որ մեր ոսկերիչների գլխավոր ուժը մեր Հայրենիքն է»,-ասել է նա:
Գագիկ Գևորգյանը հայտնել է, որ այսօրվա դրությամբ AJA անդամ է հանդիսանում շուրջ 5000 ոսկերիչ աշխարհի 30 երկրներից: «Աշխարհի ոսկերչական արտադրանքի շուրջ 7 տոկոսը տալիս է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը»,-ասել է նա: Անդրադառնալով հայ ոսկերիչների բարձր մասնագիտական որակին՝ AJA նախագահը նշել է, որ նրանց աշխատանքը «ոչ միայն նրանց ձեռքի աշխատանքի արդյունք է, այլ նաև սրտի ու հոգու»:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: «Yerevan Show» ցուցահանդեսում ներկայացված են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցներին պատկանող շուրջ 65 հայտնի ոսկերչական ֆիրմաների գործերը, ինչպիսիք են «Էստետ», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» և մի շարք այլ ընկերություններ:

On September 21, Armenia’s President Serzh Sargsyan attended the exhibition of Armenian Jewelers Association (AJA) that opened in Yerevan on occasion of the 20th anniversary of Armenia’s independence.
The exhibition will last till September 23.
AJA President Gagik Gevorgyan told journalists that the Association was established 14 years ago and will mark its 15th anniversary next year. “We want to make this date a unique all-Armenian celebration,” he said.
According to him, the exhibition itself is a celebration with such events happening once every ten years.
Gevorgyan thanked the President and government for assistance. “President himself opened the exhibition, thus stressing that the power of our jewelers is the Motherland,” he emphasized.
Gevorgyan said that more than 5000 jewelers from over 30 countries are members of AJA, which covers over 7% of world’s jewelry industry. Striking Armenian jewelers’ professionalism, Gevorgyan said that “it is the result of not only handwork but also the work of heart and soul.”
Renowned Armenian jewelers from U.S., Canada, Switzerland, Russia, France, Italy, Thailand, Lebanon and other countries participate in the exhibition. Yerevan Show exhibits best pieces of 65 famous jewelry brands owned by our compatriots from Diaspora, among them Asthet, Haytayan, Bergio, Tacori, Waskol, Yessayan Jewellery and others.