«Երեկ ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է վիճակագրական ցուցանիշները, որոնք նույնպես վկայում են այն մասին, որ մենք արդեն մտել ենք տնտեսական ակտիվության փուլ»,- այդ մասին, բացելով կառավարության նիստը, հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
«Տնտեսական ակտիվության ինդեքսը դրական է. եթե այն համադրենք համախառն ներքին արդյունքի ինդեքսի հետ և փորձենք գնահատել, ապա կտեսնենք, որ այստեղ էլ ունենք աճ։
Փորձագիտական գնահատականներով ՀՆԱ-ի աճն այս պահի դրությամբ կազմում է 4.5 տոկոս, և դա նշանակում է, որ 2011 թ. մեր ծրագիրն ամբողջությամբ իրատեսական է։ Այս գնահատականին միաժամանակ պետք է ավելացնենք Կենտրոնական բանկի գնահատականները գնաճի վերաբերյալ, ըստ որի մենք ամբողջությամբ գտնվելու ենք թիրախային ցուցանիշների շրջանակներում, և այդ մակրոտնտեսական կարևոր ցուցանիշները 2011-ին մենք կատարելու ենք։
Աննախադեպ անկումից հետո գյուղատնտեսությունն արձանագրում է աճի բավական բարձր տեմպ, արդյունաբերությունը բավական բարձր տեմպերով է աճում. արտահանման աճի տեմպերը գերազանցում են ներմուծման աճի տեմպերին։ Դեռևս մենք լուրջ խնդիր ունենք շինարարության ոլորտում, որտեղ անկումը շարունակվում է։
Բայց շինարարության տեսակարար կշիռը համախառն ներքին արդյունքի մեջ այս պահի դրությամբ կրկնակի նվազել է։ Մյուս կողմից տեղի է ունեցել տնտեսության դիվերսիֆիկացում, ինչը տնտեսական աճի տեսակետից նվազեցնում է տատանումների ռիսկերը։ Այսինքն` այնպիսի աննախադեպ անկում, որ մենք ունեցանք 2009-ին, այլևս մեզ չի սպառնում, որովհետև որևիցե ճյուղի զգալի անկումը չի կարող բերել 14 տոկոսանոց անկման»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։

22 Сентябрь 2011 - 08:11 AMT
Опубликованные Национальной статистической службой данные свидетельствуют о том, что Армения вошла в этап экономической активности, заявил 22 сентября премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая заседание правительства. «Индекс экономической активности положителен. Если сравнить его с индексом ВВП и попытаться оценить, то можно увидеть, что и здесь у нас зафиксирован рост», – сказал он.
Тигран Саркисян напомнил, что на данный момент рост ВВП составляет 4,5%, а это означает, «что наша программа на 2011 год полностью реалистична». В связи с этим он отметил и то, что по показатель инфляции Армении находится в целевых пределах, прогнозируемых Центробанком.
Среди официальных статданных премьер обратил внимание на сельское хозяйство, где зафиксирован значительный тем роста после прошлогоднего спада, а также высокие темпы роста есть в промышленной сфере. «Пока у нас есть проблемы в сфере строительства, где спад все еще продолжается», – добавил он. В этом контексте Тигран Саркисян придал важность повышению диверсификации экономики страны, что способствует снижению рисков колебаний. «Таким образом, такого беспрецедентного спада, который у нас был в 2009 году, нам не угрожает, поскольку ощутимый спад какой-либо отрасли не может отныне привести за собой к 14% спаду», – подчеркнул он.