2011թ. վեց ամսվա արդյունքներով 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերության ոլորտում 4,7 մլրդ դրամի ապրանք է իրացվել` ապահովելով 6.5% աճ: Այդ մասին սեպտեմբերի 22-ին լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետ Հայկ Միրզոյանը: Նրա խոսքով, աճ է գրանցվել նաև արտահանման գծով` կազմելով 4,4 մլրդ դրամ:
Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) ցուցահանդեսի շրջանակում Երևանում կայացել է «AJA դերը Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերությունը միջազգային ոսկերչական հանրությանը ինտեգրելու գործում» խորագրով համաժողով: Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն երկրի ոսկերչության ոլորտի զարգացման գործում Հայաստանի շահագրգռված պետկառույցների և առաջատար հայկական ոսկերչական ընկերությունների համագործակցության ճանապարհները:
«Հուսով ենք, որ ցուցահանդեսն ու համաժողովը թույլ կտան հայ ոսկերիչներին ավելի լավ ծանոթանալ Հայաստանի ներդրումային և բիզնես ոլորտին, որը վերջերս զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել նոր արտադրությունների հարցում»,- ընդգծել է նա:
Հայկ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի ոսկերչական ոլորտում հետճգնաժամային շրջանում աճի միտումներ են դիտվում: «Կառավարությունը ոլորտում իր աջակցությունն է ցուցաբերում, մասնավորապես` անցյալ տարի որոշում ընդունվեց ոսկերչական ընկերությունների շրջանառությունը ԱԱՀ-ից ազատելու մասին: Այժմ ոլորտում ակտիվացում է նկատվում, հուսանք, որ այդ տեմպերը կպահպանվեն»,- ասել է նա: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետը, վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները, ոլորտում ներկա պահին 31 ոսկերչական ընկերություն է գորոծւմ:
Սեպտեմբերի 21-23 անցկացվող եռօրյա ցուցահանդեսին մասնակցում են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: «Yerevan Show» ցուցահանդեսում ներկայացված են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցներին պատկանող շուրջ 65 հայտնի ոսկերչական ֆիրմաների գործերը, ինչպիսիք են «Էստետ», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» և մի շարք այլ ընկերություններ:

The results of the first 6 months of 2011 compared to the same period of 2010 show 6,5% growth in the field of jewelry industry with total AMD 4,7 billion product realization.
Hayk Mirzoyan, Head of Industry Issues Department of Armenian Ministry of Economy told journalists in Yerevan that export growth of total AMD4,4 billion is also registered.
Within the frames of Armenian Jewelers Association exhibition, dedicated to the 20th anniversary of Armenia’s independence, Yerevan hosted "The role of AJA in integrating Armenia's jewelry industry into the international society of jewelers" conference. The conference addressed issues of collaboration between Armenia’s state structures and leading Armenian jewelry companies.
“We hope that the exhibition and the conference will enable Armenian jewelers to better familiarize themselves with Armenia’s investment and business spheres, with it undergoing considerable changes in terms of opening new production lines,” he emphasized.
Mirzoyan said, quoting National Statistical Service data, that there are 31 acting jewelry companies.
Famous Armenian Jewelers from USA, Canada, Switzerland, Russia, France, Italy, Thailand, Lebanon and other countries take part in the three-day exhibition. Well known jewelry brands, belonging to our Diaspora compatriots, such as Estate, Haytayan, Bergio, Tacori, Waskol, Yesayan Jewellery expressed willingness to participate in Yerevan Show.