Արտաքին շուկայում հայկական գինին առաջ մղելու մարքեթինգային քաղաքականությունը պահանջում է իշխանությունների աջակցությունը, գտնում է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Ըստ նրա, հայկական կոնյակի արտադրության ու տարածման գործում մարքեթինգի անհրաժեշտություն չկա, և «կոնյակագործները դա լավ են հասկացել»: Իսկ երբ նրանք մուտք են գործում գինու շուկա, օգտագործում են ինչպես ընդունելի, այնպես էլ անթույլատրելի մեթոդներ ներքին շուկան գրավելու համար՝ խախտելով նրա հավասարակշռությունը: Հարկ է նշել, որ իրենց բիզնեսը դիվերսիֆիկացնելու նպատակով հարուստ կոնյակագործները ճգնաժամից հետո զգալի միջոցներ ներդրեցին գինու արտադրության մեջ, այդպիսով, անհավասար մրցակցային պայմաններ ստեղծելով գրնեգործների համար:
Ինչ վերաբերում է արտաքին շուկային, ապա այստեղ պետական աջակցություն է հարկավոր, «ինչը մենք չենք տեսնում.: «Մենք բազմիցս ենք խոսել այդ մասին, բազմիցս ենք խնդրել, սակայն սայլը տեղից չի շարժվում: Միայն պետական աջակցության շնորհիվ արտաքին շուկայում հնարավոր կլինի գովազդային քաղաքականություն վարել՝ օգտագործելով առևտրի ներկայացուցչությունները, դեսպաններին և այլն»,-ասել է նա:

23 Сентябрь 2011 - 09:25 AMT
Маркетинговая политика по продвижению армянского вина на внешних рынках требует непосредственного содействия самих властей, считает председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян.
По его словам, в сфере производства и продвижения армянского коньяка нет необходимости в маркетинге, и «коньякоделы это хорошо поняли». Когда же они входят на рынок вина, то используют при этом как разрешенные, так и не разрешенные методы для завоевания внутреннего рынка, нарушая его равновесие. Надо отметить, что с целью диверсификации своего бизнеса богатые коньякоделы после кризиса инвестировали значительные средства в производство вина, тем самым, создав неравные конкурентные условия для виноделов.
Что же касается внешнего рынка, то здесь необходима государственная поддержка, «которую мы не наблюдаем». «Мы не раз говорили об этом, не раз просили, но тележка не двигается с места. Только при поддержке государства на внешних рынка можно вести рекламную политику с использованием торговых представительств, послов и т. д.», – сказал он.
Помимо этого Аваг Арутюнян предложил категорически исключить рекламу водки и коньяка на внутреннем рынке.