Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծումը կնպաստի Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերության զարգացմանը: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետ Հայկ Միրզոյանը: «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) անդամները շահագրգռված են ԱՏԳ ստեղծմամբ և այդ պայմաններում աշխատելու պատրաստակամություն են հայտնել»,- ասել է նա:
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ 2010-ի վերջին ընդունվել է ՀՀ օրենք «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին»: Ներկա պահին նախարարությունը օրենքից բխող ենթաօրինական ակտերի փաթեթ է մշակել, որը շրջանառվում է համապատասխան գերատեսչություններում և այժմ դիտարկվում է կառավարության կողմից: Այս համատեքստում Հայկ Միրզոյանը հավելել է, որ մինչև տարվա վերջ այդ հարցում որոշակի առաջընթաց է հնարավոր:
Սեպտեմբերի 21-23 անցկացվող եռօրյա ցուցահանդեսին մասնակցել են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: «Yerevan Show» ցուցահանդեսում ներկայացված են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցներին պատկանող շուրջ 65 հայտնի ոսկերչական ֆիրմաների գործերը, ինչպիսիք են «Էստետ», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» և մի շարք այլ ընկերություններ:
«Հուսով ենք, որ ցուցահանդեսն ու համաժողովը թույլ կտան հայ ոսկերիչներին ավելի լավ ծանոթանալ Հայաստանի ներդրումային և բիզնես ոլորտին, որը վերջերս զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել նոր արտադրությունների հարցում»,- ընդգծել է նա: Հայկ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի ոսկերչական ոլորտում հետճգնաժամային շրջանում աճի միտումներ են դիտվում: «Կառավարությունը ոլորտում իր աջակցությունն է ցուցաբերում, մասնավորապես` անցյալ տարի որոշում ընդունվեց ոսկերչական ընկերությունների շրջանառությունը ԱԱՀ-ից ազատելու մասին: Այժմ ոլորտում ակտիվացում է նկատվում, հուսանք, որ այդ տեմպերը կպահպանվեն»,- ասել է նա: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետը, վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները, ոլորտում ներկա պահին 31 ոսկերչական ընկերություն է գորոծւմ:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) ցուցահանդես, որը նվիրված էր Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձին:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը, միությունը ստեղծվել է 14 տարի առաջ և հաջորդ տարի կտոնի իր 15-ամյակը: «Ցանկանում ենք, որ դա յուրօրինակ համահայկական տոն դառնա»,-ասել է նա: Ըստ նրա, ցուցահանդեսի կազմակերպումը տոն է, քանի որ նման դեպքերը տասնամյակը մեկ են լինում: Ընդ որում, Գագիկ Գոևրգյանը երախտագիտությու է հայտնել նախագահին ու կառավարությանը ցուցահանդեսին աջակցելու համար: «Ցուցահանդեսը բացեց Հայաստանի նախագահը՝ ապացուցելով, որ մեր ոսկերիչների գլխավոր ուժը մեր Հայրենիքն է»,-ասել է նա:
Գագիկ Գևորգյանը հայտնել է, որ այսօրվա դրությամբ AJA անդամ է հանդիսանում շուրջ 5000 ոսկերիչ աշխարհի 30 երկրներից: «Աշխարհի ոսկերչական արտադրանքի շուրջ 7 տոկոսը տալիս է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը»,-ասել է նա: Անդրադառնալով հայ ոսկերիչների բարձր մասնագիտական որակին՝ AJA նախագահը նշել է, որ նրանց աշխատանքը «ոչ միայն նրանց ձեռքի աշխատանքի արդյունք է, այլ նաև սրտի ու հոգու»:
Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը (AJA) մեծ հույսեր է կապում Հայաստանի հետ, մշակելով նոր ծրագրեր: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է միության նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: «Առաջին հերթին, նպատակ ունենք առաջիկա երկու տարում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել AJA ջանքերով ու իշխանությունների աջակցությամբ, որպեսզի ողջ աշխարհի ոսկերիչները իրենց գործը հիմնեն Հայաստանում՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և առանց խոչընդոտների արտահանելով իրենց արտադրանքը»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ինչպես ասել է Գագիկ Գևորգյանը, AJA-ն նախատեսում է լայնածավալ կրթական նախագծեր իրագործել, «որպեսզի կարողանանք պատրաստել դիզայներների, որոնցով մեր ազգը կհպարտանար, և որ յուրաքանչյուր ցուցահանդեսում հնչեն հայ դիզայներների անունները»: Նա նշել է, որ հայ ոսկերիչների գործերն են կրում տարբեր ոլորտի հայտնի մարդիկ աշխարհի բոլոր ծայրերում: «Կարող եմ հավաստիացնել, որ չկա մի հայտնի գործիչ, որը չի շփվում հայ ոսկերչի հետ: Հայ ոսկերչի աշխատանքը թալիսման է դառնում այն կրողի համար՝ հաջողություն բերելով»,-ասել է նա:
Գագիկ Գևորգյանը հայտնեց նաև, որ երևանյան ցուցահանդեսը հայ ոսկերիչների աշխարհով մեկ «երթի» սկիզբն է: «Մենք պետք է նմանատիպ ցուցահանդեսներ անցկացնենք ոչ միայն Հայաստանում, այլ ողջ աշխարհում, մասնավորապես, Լաս Վեգասում, Հոնգկոնգում, ռուսական ու իտալական շուկաներում»,-ասել է նա:

24 Сентябрь 2011 - 12:32 AMT
Любопытному зрителю были представлены и эксклюзивные сувениры тончайшей работы, которые приводили в восторг. И не удивительно, поскольку армянские ювелиры всегда славились своим мастерством, традиции которого передаются по наследству из поколения в поколение, а в работу вкладывает душа и сердце. Работы армянских ювелиров носят известные деятели разных сфер во всем мире. Нет ни одного известного деятеля, который бы не имел своего армянского ювелира. Работа армянского ювелира служит талисманом для владельца, приносящим удачу.
На выставке приняли участие известные армянские ювелиры из разных стран, в том числе США, Канады, Швейцарии, России, Франции, Италии, Таиланда, Ливана. На выставке «Yerevan Show» были представлены лучшие работы порядка 65 известных ювелирных фирм, принадлежащие нашим соотечественникам из Диаспоры, среди них «Эстет», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» и ряд других.
Выставка в Ереване является началом «шествия» армянских ювелиров по всему миру. AJA планирует провести аналогичные выставки не только в Армении, но и по всему миру, в частности, в Лас-Вегасе, в Гонконге, на российском и итальянском рынках.
Всемирный союз армянских ювелиров (AJA) создан 14 лет назад и в следующем году будет праздновать свое 15-летие. На сегодняшний день членами AJA являются более 5000 ювелиров из более чем 30 стран мира, а возглавляет структуру президент AJA Гагик Геворгян. Именно он сообщил, что более 7% всей ювелирной индустрии приходится именно на членов AJA.
Надо отметить, что всемирный союз армянских ювелиров (AJA) связывает большие надежды и новые программы с Арменией. В первую очередь речь идет создании свободной экономической зоны в ближайшие два года за счет усилий AJA и содействия властей, чтобы ювелиры со всего мира основывали свое дело в Армении, создавая новые рабочие места, и без всяких барьеров могли экспортировать произведенную продукцию. Помимо этого AJA планирует организовать широкомасштабные образовательные программы, чтобы суметь подготовить дизайнеров, которыми наша нация гордилась бы, и на каждой выставке звучали имена армянских дизайнеров.
В рамках выставки Всемирного союза армянских ювелиров (AJA) в Ереване прошла и конференция на тему: «Роль AJA в вопросе интеграции ювелирной промышленности Армении в мировое ювелирное сообщество». В ходе конференции были обсуждены пути сотрудничества заинтересованных госструктур Армении и ведущих армянских ювелирных компаний в развитии ювелирной сферы страны. Помимо этого, ювелиры смогли лучше ознакомиться с инвестиционной и бизнес сферой Армении, которая за последние время претерпела значительные изменения в вопросе открытия новых производств.
На открытие выставки 21 сентября побывал и президент Армении Серж Саргсян, поскольку власти страны придают огромное значение стимулированию развития этой сферы в стране. По итогам шести месяцев 2011 года по сравнению с аналогичным периодом 2010 года в сфере ювелирной промышленности было реализовано продукции на общую сумму 4,7 млрд драмов, обеспечив рост на 6,5%. Рост зафиксирован также и по линии экспорта, составив 4,4 млрд драмов. В ювелирной сфере Армении в посткризисный период наблюдаются тенденции роста. В сфере на данный момент действует 31 ювелирная компания. Правительство оказывает сфере свое содействие, в частности, в прошлом году было принято решении об освобождении оборота ювелирных компаний от НДС и от предоплаты по линии подоходного налога.
Помимо этого, в конце 2010 года был принят закон РА «О свободных экономических зонах». На данный момент министерством разработан пакет исходящих из закона подзаконных актов, который апробирован в соответствующих ведомствах и сейчас находится на рассмотрении в правительстве. До конца года возможны определенные подвижки в этом вопросе.
В том, что создание свободных экономических зон будет стимулировать развитие ювелирной промышленности в Армении, члены AJA не сомневаются, более того, заинтересованы в создании СЭЗ, они высказали готовность работать в этих условиях и основывать новые предприятия.