Երեք հայկական ընկերություններ` Ստանդարտների ազգային ինստիտուտը, «Պ. Աբաջյան» ՍՊԸ-ն, որն իրականացնում է շինանյութերի փորձաքննություն և սերտիֆիկացում, «Այասի գրուփը», որը ներկայացնում է սննդի արդյունաբերության ոլորտը, մտել են «Top Ten Award 2011»-ի մեջ, որի ամփոփիչ արարողությունը կայացել է 2011-ի հուլիսին Կիևում: Այդ մասին սեպտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանը: «Ստանդարտները կոչված են հաղթահարել առևտրի ոլորտում առկա խոչընդոտները, որպեսզի բիզնեսը կարողանա հանգիստ արտահանել և ներկրել սեփական արտադրանքը»,- ասել է նա:
Հաղթողներին մրցանակները հանձնելու համար (ISO 9001 ստանդարտ) Հայաստան է այցելել JIS միջազգային ստանդարտացման ինստիտուտի ներկայացուցիչ Ջհանգիր Ասադին:

28 Сентябрь 2011 - 07:30 AMT
Три армянские компании – Национальный институт стандартов Армении, ООО «П. Абаджян», проводящее экспертизу и сертификацию строительных материалов, а также «Айаси Груп», представляющая сферу пищевой промышленности, вошли в «Top Ten Award 2011», итоговая церемония которой прошла в июле 2011 года в Киеве. Об этом 28 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил директор Национального института стандартов Енок Азарян. «Стандарты призваны устранить преграды в сфере торговли, чтобы бизнес мог спокойно экспортировать и импортировать свою продукцию», – сказал он.
Для вручения премии победителям (стандарта ISO 9001) Армению посетил представитель Международного института стандартов (JIS), членом которого является и наша страна, Джаанги Асади.