Երեք հայկական ընկերություններ` Ստանդարտների ազգային ինստիտուտը, «Պ. Աբաջյան» ՍՊԸ-ն, որն իրականացնում է շինանյութերի փորձաքննություն և սերտիֆիկացում, «Այասի գրուփը», որը ներկայացնում է սննդի արդյունաբերության ոլորտը, մտել են «Top Ten Award 2011»-ի մեջ, որի ամփոփիչ արարողությունը կայացել է 2011-ի հուլիսին Կիևում: Այդ մասին սեպտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանը: «Ստանդարտները կոչված են հաղթահարել առևտրի ոլորտում առկա խոչընդոտները, որպեսզի բիզնեսը կարողանա հանգիստ արտահանել և ներկրել սեփական արտադրանքը»,- ասել է նա:
Հաղթողներին մրցանակները հանձնելու համար (ISO 9001 ստանդարտ) Հայաստան է այցելել JIS միջազգային ստանդարտացման ինստիտուտի ներկայացուցիչ Ջհանգիր Ասադին:

3 Armenian companies: Armenian Economy Ministry’s National Institute of Standards, P. Abajian Ltd, engaged in certification of construction materials; Hayasy Group food manufacturer were ranked among Top Ten Award 2011, with an award ceremony hosted in July 2011 in Kyiv.
As the director of the National Institute of Standards Yenok Azaryan told September 28 news conference in Yerevan, “standardization aims to eliminate barriers on the way of trade turnover, enabling businesses to export and import freely.”