Հայաստանի հարկային ոլորտի խնդիրներից մեկը, որը Հայաստանի կառավարությունը փորձում է լուծել, այդ թվում միջազգային դոնոր-կազմակերպությունների աջակցությամբ, հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության ցածր ցուցանիշն է: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Համաշխարհային բանկի պետական հատվածի ավագ մասնագետ Մունավեր Սուլթան Կվաժան:
Նրա խոսքով, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանը չբացահայտված պոտենցիալ ունի հարկերի հավաքման ոլորտում: «Ուժերը կենտրոնացումը անբարեխիղճ հարկատուների վրա և այնպիսի համակարգերի ներմուծումը, որոնք խթանում են հարկատուների կողմից պարտավորությունների բարեխիղճ կատարմանը, թույլ կտան Հայաստանին օգտագործել այդ պոտենցիալը»,- ասել է ՀԲ մասնագետը:
Այդ ճանապարհին, Մունավեր Սուլթան Կվաժայի խոսքով, անհրաժեշտ է ապահովել նաև մարդկային ռեսուրսների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացում:
Սեպտեմբերի 30-ին Երևանում կայացել է «Ռիսկի կառավարումը հարկային վարչարարությունում` հասկացություններ և երկրների փորձ» գրքի շնորհանդեսը, որի խմբագիրներն են Մունավեր Սուլթան Կվաժան, Ռաուլ Ավաստան և Յանա Լոպրիկան:

Одной из проблем налоговой сферы Армении, которую правительство страны пытается решить, в том числе и при содействии международных организаций-доноров, является низкий показатель соотношения налоги/ВВП. Об этом в беседе с журналистами сказал старший специалист государственного сектора Всемирного банка Мунавер Султан Кважа.
По его словам, исследования Международного валютного фонда показали, что Армения обладает большим невыявленным потенциалом по линии собираемости налогов. «Сосредоточив силы на недобросовестных налогоплательщиках и внедрениt таких систем, которые стимулируют добросовестное выполнение обязательств со стороны налогоплательщиков, позволит Армении использовать этот потенциал», – сказал специалист ВБ.
На этом пути, по мнению, Мунавера Султана Кважи, необходимо обеспечить также развитие человеческих ресурсов и информационных технологий.
30 сентября в Ереване состоялась официальная церемония презентация книги «Проведение налоговых проверок на основе системы оценки рисков. Подходы и опыт различных стран» под редакцией Мунавера Султана Кважи, Раула Авасти и Яна Лоприка, Всемирный банк, г. Вашингтон.