Սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում բացվել է «Հայաստանը` ձեր գործընկեր 2011» (Armenia – Business Partner) խորագրով միջազգային տնտեսական ցուցահանդեսը, որը տևելու է մինչ հոկտեմբերի 2-ը: Ցուցահանդեսին մասնակցում են առողջապահության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, ապահովագորության, արդյունաբերության, ինովացիոն և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, շինարարության, սննդաարդյունաբերության ոլորտներում գործող հայրենական և արտասահմանյան շուրջ 200 կազմակերպություններ` ներկայացնելով ավելի քան 500 ապրանքատեսակ: Ցուցահանդեսում ներկայացված են տարածաշրջանի գրեթե բոլոր երկրները` Վրաստանը, Իրանը, Թուրքիան, ինչպես նաև Կանադան և ԱՄԷ:
«Այսօրվա ցուցահանդեսի միջոցով կարող ենք ամփոփել մեր պետության 20 տարիների ընթացքում անցած ճանապարհը` տնտեսական առումով, բացահայտել այդ համակարգի ուժեղ և թույլ կողմերը, շեշտադրում անելով մեր ներքին կարողությունների բացահայտման և դրանց օգտագործման վրա»,- հայտնել է վարչապետը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են «Պռոշյանի կոնյակի գործարանը», «Նատալի Ֆառմը», «Ինգո Արմենիան», «Նաիրի Ինշուրանսը», «Տալգրիգը», «Վալան Պռոֆը»: Արտասահմանյան ձեռնարկություններից մասնակցում են գերմանական «Ֆեյբեր Կաստել», իտալական «Ռենկո», ամերիկյան «Հարդ Լայթս», իրանական «Զար-Սաբ» և «ՊարսՇահաբ», ինչպես նաև վրացական «Ռակիա Ջորջիա», «Բոլնիս Ագրո» ընկերությունները:
Միջոցառումն իրականացվել է Հայաստանի կառավարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանի առևտրա-արդյունաբերական պալատի, Զարգացման հայկական գործակալության, էկոնոմիկայի, տրանսպորտի և կապի, առողջապահության նախարարությունների և Հայաստանի այլ պետական մարմինների աջակցությամբ:

С участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна 30 сентября в Ереване в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна открылась международная выставка «Армения – Деловой партнер 2011» (Armenia-Business Partner). Выставка посвящена 20-летию независимости Армении и продлится до 2 октября. Выставка охватывает практически все экономическое поле Армении и представляет гостям порядка 500 видов товаров и услуг. На мероприятии представлены практически все страны региона – Грузия, Иран, Турция, а также Канада и ОАЭ.
«Сегодняшнее мероприятие позволяет обобщить пройденный нами за 20 лет путь, проанализировать наши сильные и слабые стороны, делая акцент на поиск и более эффективное использование наших внутренних ресурсов», – заявил премьер.
Среди участников выставки – «Прошянский коньячный завод», «Арпимед», «Натали Фарм», «Инго Армения», «Наири Иншуранс», «Талгриг», «Валан Проф». В числе иностранных предприятий – немецкая компания «Фейбер Кастел», итальянское предприятие «Ренко», «Хард Лайтс» из США, иранские «Зар-Саб» и «ПарсШахаб», а также грузинские «Ракиа Джорджиа» и «Болнис Агро».
Мероприятие проходит при поддержке правительства Армении, мэрии Еревана, Торгово-промышленной палаты Армении, Армянского агентства развития, министерств экономики, транспорта и связи, здравоохранения и других государственных органов Армении.