Եվրագոտու ճգնաժամը սպառնալիք է համաշխարհային տնտեսության համար: Այդ մասին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը: «Եվրագոտին սպառնալիք է ներկայացնում ոչ միայն իր, այլև բրիտանական, ինչպես նաև համաշխարհային տնտեսության համար»,- նշել է Քեմերոնը, հաղորդում է BBC-ն:
Բրիտանական վարչապետը եվրոպական քաղաքական գործիչներին կոչ է արել շտապ միջոցներ ձեռնարկել բանկային ոլորտում իրադրության կայունացման համար: «Մոտակա մի քանի շաբաթվա ընթացքում անհրաժեշտ է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր գործողությունները, որպեսզի եվրոպական բանկերն ամրապնդվեն, կառուցվի անհրաժեշտ պաշտպանություն, որպեսզի եվրագոտին կարողանա լուծել իր պարտքային խնդիրները: Դա պետք է անել արդեն հիմա: Դեռևս ժամանակ կա շուկաներից առաջ անցնելու համար»,- հայտնել է Քեմերոնը:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հայտնել է նաև, որ ինքը չի պատրաստվում հրաժարվել Մեծ Բրիտանիայում դեֆիցիտի կրճատման սեփական ծրագրերից, չնայած բրիտանական տնտեսության աճի նշաններին:
2010թ. մայիսին Բրիտանիայի պահպանողականների իշխող կուսակցությունը՝ Քեմերոնի գլխավորությամբ ընդունեց խիստ տնտեսության միջոցների փաթեթը բյուջետային դեֆիցիտի կրճատման վերաբերյալ, որն այդ պահին ՀՆԱ ծավալի՝ Մեծ Բրիտանիայի համար ռեկորդային 10 տոկոսն էր կազմում:

2 Октябрь 2011 - 11:59 AMT
Кризис еврозоны представляет угрозу для мировой экономики. Об этом заявил премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон. Еврозона представляет угрозу не только для себя, но и угрозу британской экономике, а также угрозу всей мировой экономике", – отмеил Кэмерон, сообщает BBC.
Британский премьер призвал европейских политиков принять срочные меры для стабилизации ситуации в банковской сфере. "В ближайшие несколько недель необходимо предпринять все возможные действия, чтобы укрепить банки в Европе, выстроить необходимую защиту, чтобы еврозона могла справиться со своими долговыми проблемами. Это необходимо делать уже сейчас. Еще есть время, чтобы опередить рынки", – заявил Кэмерон.
Премьер-министр Великобритании также заявил, что он не собирается отменять собственные планы по сокращению дефицита в Великобритании, несмотря на признаки роста британской экономики.
В мае 2010г. правящая партия консерваторов во главе с Д.Кэмероном приняла пакет мер строгой экономии по сокращению бюджетного дефицита, который на тот момент составлял рекордные для Великобритании 10% от объема ВВП.