Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի (ՀՄԿ) ՀՄՀ ծրագրերի իրականացման հարցերով փոխնախագահ Փաթրիք Ֆայնին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բրյուս Դոնահյուն:
Ինչպես նշվում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, Տիգրան Սարգսյանը, շնորհակալություն հայտնելով արդյունավետ համագործակցության համար, բարձր է գնահատել 2006 թ. սեպտեմբերից մեկնարկած «ՀՄՀ-Հայաստան» 5-ամյա ծրագրի ընթացքը և արդյունքները: Վարչապետը, մասնավորապես, գոհունակությամբ է խոսել ծրագրի շրջանակում ոռոգման ենթակառուցվածքների վերականգնման ու հզորացման, գյուղատնտեսության զարգացման և ֆերմերների վերապատրաստման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների մասին և կարևորել ծրագրի դերը նոր մտածողության ձևավորման գործում:
Փաթրիք Ֆայնն իր հերթին նշել է, որ առաջին անգամ է Հայաստանում և տպավորված է Հայաստանով: Նա շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ՀՀ կառավարության կողմից կատարված լավ աշխատանքի համար:
Զրուցակիցները քննարկել են «ՀՄՀ-Հայաստան» ծրագրի շարունակականության հեռանկարները:
«Հազարամյակի մարտահրավեր – Հայաստան» հնգամյա ծրագրի իրականացումը պաշտոնապես ավարտվեց 2011թ. սեպտեմբերի վերջին: Ծրագրի պաշտոնական ավարտի պահին «Հազարամյակի մարտահրավեր – Հայաստան» ծրագրի իրականացմանն ուղղված` կորպորացիայի գրանտի շրջանակում ներդրումները կազմեցին մոտ $177 մլն:

4 Октябрь 2011 - 11:43 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял вице-президента американской корпорации «Вызовы тысячелетия» Патрика Файна.
Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства Армении, Тигран Саркисян выразил благодарность партнерам из США за оказываемое содействие и продуктивное сотрудничество и высоко оценил процесс и результаты программы «Вызовы тысячелетия – Армения», которая стартовала с сентября 2006 года. Глава армянского правительства отметил осуществленные работы в сфере восстановления и усиления инфраструктур оросительных систем, развития сельского хозяйства, переподготовки фермеров и придал важность роли программы в формировании нового мышления.
В свою очередь, Патрик Файн сказал, что впервые посещает страну, которой впечатлен. В связи с этим он выразил признательность главе правительства за успешную реализацию программы.
Собеседники обсудили перспективы продолжения программы «Вызовы тысячелетия – Армения».
Реализация пятилетней программы «Вызовы тысячелетия – Армения» официально завершилась в конце сентября 2011 года. К моменту официального завершения программы инвестиции в рамках гранта корпорации, направленные на реализацию программы «Вызовы тысячелетия – Армения», составили около $177 млн.