«Զվարթնոցի» նոր արդիական տերմինալն արդեն չվերթեր է ընդունում: «Արմավիա» ավիաընկերության Մոսկվա-Երևան չվերթի ուղևորներին, որոնք ժամանեցին Երևանի ժամանակով ժամը 16:20-ին, Հայաստանում անակնկալ էր սպասում՝ նրանց դիմավորեցին ծաղիկներով ու նվերներով համաշխարհային պահանջներին համապատասխանող նոր տերմինալի բացման կապակցությամբ:
Տոնական մթնոլորտում չվերթի ուղևոր Լարիսա Պողոսյանը իր տպավորություններն է կիսել PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ. «Մաքուր, գեղեցիկ, բոլոր միջազգային չափանիշներին համապատասխան, կարող եմ համեմատել միայն գերմանական օդանավակայանի հետ.:
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի վերակառուցման աշխատանքներն իրականացվում են 2002 թվականից «Արմենիա – Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ կողմից` 2001 թվականին ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված 30-ամյա կոնցեսիոն կառավարման համաձայն: Ներդրումային ծրագրի արժեքը կազմում է մոտ 160 մլն ԱՄՆ դոլար: Այսօրվա դրությամբ օդանավակայանը տարեկան 1 միլիոն 100 հազար ուղևոր է սպասարկում, նոր տերմինալը շահագործման հանձնելուց հետո այն կկարողանա մինչև 3.5 միլիոն ուղևոր սպասարկել:

New terminal of Zvartnots airport has launched operations, hosting Moscow-Yerevan flight.
The passengers were in for a surprise: on the occasion of the opening of a new hi-tech terminal they were welcomed with presents and flowers.
In a festive atmosphere, one of the passengers, Larisa Poghosyan told a PanARMENIAN.Net reporter, “clean and beautifully designed, the terminal is in full conformity with international standards.”
In the framework of events dated to the 20th anniversary of Armenia’s independence, new terminal of Zvartnots airport was put into operation on September 16.
Armenian President Serzh Sargsyan, ambassadors accredited to Armenia, as well as Armenian-born Argentine businessman Eduardo Eurnekian attended the opening ceremony on September 16.
At 34 thousand sqm, the hi-tech terminal, complete with VIP halls, 46 check-in counters, an extensive parking lot, will enable servicing of up to 3,5 mln passengers annually.
The construction of Zvartnots terminal, specifically designed for high earthquake stability, took USD160 mln in investments.