Հայաստանի պետբյուջեի նախագիծն, որն, ըստ սահմանված կարգի երկրի կառավարությունն արդեն քննարկման է ներկայացրել խորհրդարան, ունի սոցիալական ուղղվածություն: Այդ մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Սոցիալական ոլորտի համար 2012թ. պետբյուջեով նախատեսված է 307,3 մլրդ դրամ՝ 2011-ի 271,9 մլրդ դրամի դիմաց, ինչն ավելի է 35 մլրդ դրամով: Իսկ դա նշանակում է, որ մեր թոշակառուների թոշակը 3000 դրամով կավելանա, իսկ նպաստները՝ 2700 դրամով, և դա շատ լավ է»,-ասել է նա:
Սակայն, ըստ Սաֆարյանի, կառավարությունը միաժամանակ պետք է առաջիկա տարիներին փոխի բյուջետային քաղաքականությունը, դարձնելով այն ավելի ներդրումային, ինչը թույլ կտա «հիմք ստեղծել տնտեսական ռազմավարական զարգացման համար, «ինչը, ցավոք, նախատեսված չէ 2012թ, բյուջեով»:
Ըստ պետբյուջեի նախագծի, եկամտյային մասը 2012թ. նախատեսվում է հաստատել 910 մլրդ դրամի չափով, ծախսայինը՝ 1042,5 մլրդ դրամի, իսկ պակասուրդը՝ 132,5 դրամի ցուցանիշը: Ընդ որում, սոցիալական ծախսերի տեսակարար կշիռը բյուջետային ընդհանուր ծախսերի մեջ կազմում է 46,2 տոկոս:

7 Октябрь 2011 - 07:44 AMT
Проект государственного бюджета Армении, который, согласно установленному порядку, правительство страны уже представило на обсуждение в парламент, имеет социальную направленность. Об этом 7 октября на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. «На социальную сферу проектом госбюджета 2012 года предусмотрено 307,3 млрд драмов против 271,9 млрд драмов в 2011 году, что на 35 млрд драмов больше. А это означает, что наши пенсионеры получат на пенсии 3000 драмов больше и на 2700 драмов будут увеличены пособия, и это очень хорошо», – сказал он.
Однако, по словам Вазгена Сафаряна, правительство страны одновременно должно поменять в ближайшие годы бюджетную политику, сделав ее инвестиционной, что позволит создать основы для стратегического развития экономики страны, «чего, к сожалению, не предусмотрено в новом проекте госбюджета».
Согласно проекту госбюджета Армении на 2012 год доходную часть предлагается утвердить в размере 910 млрд драмов, расходную – в размере 1042,5 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов. При этом удельный вес расходов на социальную сферу (образование, здравоохранение, социальное обеспечение) в общем объеме бюджетных расходов составляет 46,2%.