«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն համագործակցության հուշագիր է ստորագրել «Առաջին Հիփոթեքային Ընկերություն» ՈՒՎԿ ՍՊԸ-ի հետ` վերջինիս հիփոթեքային վարկերի մի մասը վերաֆինանսավորելու վերաբերյալ:
Այն հաճախորդները, ում վարկը ներառվելու է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի կողմից վերաֆինանսավորվող փաթեթում, անհատապես կտեղեկացվեն այդ մասին նախօրոք: «Առաջին Հիփոթեքային Ընկերության» վարկառու հաճախորդները տվյալ գործարքի արդյունքում որևէ նշանակալի փոփոխություն չեն նկատի, քանի որ, համաձայն հուշագրի, վերաֆինանսավորվող վարկերի փաստացի տոկոսադրույքները կմնան անփոփոխ:
«Չափազանց կարևորում ենք Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի նման հեղինակավոր միջազգային ֆինանսական հաստատության հետ համագործակցության խորացման հնարավորությունը: Կարծում ենք, սա կարող է դառնալ միջոցների ներգրավման այլընտրանքային մի աղբյուր, որը կարող է էլ ավելի բարելավել մեր ընկերության ֆինանսական ցուցանիշները», – փաստեց «Առաջին Հիփոթեքային Ընկերության» գլխավոր գործադիր տնօրեն Դավիթ Աթանեսյանը:
«Ի հավելումն բանկի կողմից առաջարկվող վարկային ծառայությունների, մենք պատրաստ ենք քննարկել «Առաջին Հիփոթեքային Ընկերության»` բանկի պահանջներին համապատասխանող բոլոր վարկային հայտերի վերաֆինանսավորման հարցը», – նշեց Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆֆորդը:
2011 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով, Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի հաճախորդներին տրամադրված համախառն վարկերը աճել են 6% ` կազմելով 91 միլիարդ ՀՀ դրամ, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

HSBC Bank Armenia cjsc has signed a Memorandum on Cooperation with First Mortgage Company UCO LLC (FMC) on refinancing an existing pool of FMC’s Mortgage Loans.
Borrowing customers of First Mortgage Company, whose loans are included in the refinanced pool, will be individually notified in advance. No significant changes will apply to First Mortgage Company’s borrowing customers as a result of the deal, since according to the Memorandum the annual percentage rates of the refinanced mortgage loans will remain unchanged, the Bank said in a press release.
"We highly value the strategic partnership with such a reputable international financial organization as HSBC. We believe this could become an alternative funding source, that could further improve our company’s financial performance,” First Mortgage Company Chief Executive Officer David Atanessian mentioned.
“In addition to the credit products offered by HSBC, we are ready to consider refinancing First Mortgage Company loans if the applications are in line with the respective guidelines established by the Bank,” HSBC Bank Armenia Chief Executive Officer Astrid Clifford said.