ՀՀ արդյունաբերության բաժնեմասը ՀՆԱ-ում 2010թ. կազմել է 23,5 տոկոս՝ ապահովելով բարձր ցուցանիշ մյուս ճյուղերի համեմատ: Այդ մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Այս տարի, ես կարծում եմ, որ այդ ցուցանիշը կկազմի 25 տոկոս»,-ասել է նա:
Սաֆարյանը հավելել է նաև, որ կան բոլոր նախադրյալները, որ արդյունաբերության բաժնեմասը ՀՆԱ-ում 2012թ. ավելանա, քանի որ վերջերս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստել է և հանրությանը կներկայացնի արտահանմանը միտված արդյունաբերության զարգացման հայեցակարգը: «Մենք պահանջում ենք կառավարությունից, որ նրանք ներկայացնեն ոչ միայն արտահանմանն ուղղված արդյունաբերության զարգացման հայեցակարգը, այլ ողջ ոլորտի զարգացման հայեցակարգը, որը կկանոնակարգի մեր տնտեսության հիմնական ճյուղի զարգացումը»,-ասել է նա:
2011-ի օգոստոսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը Հայաստանում 2010-ի օգոստոսի համեմատ ավելացել է 9.6%-ով, հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրության ծառայությունից:
Այս տարվա օգոստոսին արդյունաբերական արտադրության ծավալը կազմել է 84 մլրդ 241,8 մլն դրամ` 2010-ին օգոստոսի համեմատ ավելանալով 12,5%-ով: Առեւտրի շրջանառությունը աճել է 6,9%-ով (179 մլրդ 116,9 մլն), ծառայությունների ծավալը` 4.2%-ով (78 մլրդ 817,1 մլն):
2010-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 21,3%-ով աճ է գրանցվել նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում (130 մլրդ 609,3 մլն), իսկ շինարարության ոլորտում ` 24.7%-ով անկում (41 մլրդ 455,9 մլն):

Industry share in GDP comprised 23,5% in 2010, providing higher indices as compared with other economy sectors, according to the head of the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia.
At news conference in Yerevan, Vazgen Safaryan gave favorable forecast for 2012 industry share (25%). “Armenian Economy Ministry has worked out an export-oriented concept of industry development to be publicized soon. However, it would be highly desirable if the government worked out a similar concept for the whole industry sector, to regulate basic functions of Armenian economy,” Safaryan noted.
As of August 2011, the index of economic activity in Armenia increased by 9.6% against August 2010, according to the Armenian National Statistical Service.
The volume of industrial production made AMD 82bln 241.8mln as of August 2011, having increased by 12.5% against August 2010. The trade turnover grew by 6.9% (AMD 179bln 116.9mln) in July, and the volume of services – by 4.2% (AMD 78bln 817.1mln).
21.3% growth (AMD 130 bln 609.3mln) was registered in agriculture as compared to the same period of 2010, and decrease by 24.7% was registered in construction sphere (AMD 41bln 455.9mln).