Հայաստանի նման զարգացող երկրի համար հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը միջինը պետք է տատանվի 23-25 տոկոսի սահմաններում, այն դեպքում, երբ 2012թ,, բյուջեում այդ ցուցանիշը նախատեսված է 17,26 տոկոսի մակարադկում: Այդ մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Այդ ցուցանիշը ընդամենը 0,09 տոկոսվ է բարձր ընթացիկ տարվա 17,27 տոկոս ցուցանիշից: Դա վկայում է հարկահավաքության ցածր մակարդակի մասին, ինչն ենթադրում է ռիսկերի ւո մտավախությունների առկայություն»,-ասել է նա: Ըստ նրա, ԱՄՀ-ն ու ՀԲ-ն ՀՀ կառավարության ուշադրությունն են հրավիրում այդ փաստի վրա, իսկ դա նշանակում է, որ միջազգային կառույցները կարող են սահմանափակել ֆինանսավորումը պետբյուջեի պակասուրդը ծածկելու համար, որն այս տարի կկազմի 132,5 մլրդ դրամ:
Վազգեն Սաֆարյանը ուշադրություն է դարձրել, որ երկրի իրական ՀՆԱ-ն 2012թ. կավելանա ընդամենը 4,2 տոկոսով, 2011թ. 4,6 տոկոսի դիմաց, եկամուտները կավելանան 6,8 տոկոսով նախորդ տարվա համեմատ, իսկ ծախսերը՝ 41,5 մլրդր դրամով:
Նրա կարծիքով, Հայաստանի արդյունաբերությունը պետական կանոնակարգման կարիք ունի, մասնավորապես, դա վերաբերում է ստեվրային տնտեսության հետ պայքարին, որտեղ կա մենաշնորհ ու օլիգոպոլիաներ, ինչը թույլ կտա բարձրացնել հարկահանության մակարդակն ու նպատակային օգտագործել պետբյուջեի եկամուտները:
Ըստ պետբյուջեի նախագծի, եկամտային մասը 2012թ. նախատեսվում է հաստատել 910 մլրդ դրամի չափով, ծախսայինը՝ 1042,5 մլրդ դրամի, իսկ պակասուրդը՝ 132,5 դրամի ցուցանիշը:

7 Октябрь 2011 - 08:59 AMT
Председатель Союза отечественных производителей считает, что в Армении уровень собираемости налогов достаточно низок
Для такой развивающейся страны как Армения, показатель соотношения налоги/ВВП в среднем должен колебаться в пределах 23%-25%, в то время как в проекте госбюджета на 2012 год этот показатель запланирован на уровне 17,36%. Об этом 7 октября на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. «Этот показатель всего на 0,09 больше показателя текущего года – 17,27%. Это говорится о низком уровне собираемости налогов, что подразумевает риски и опасения», – подчеркнул он. На это, по его словам, обращают внимание правительства Армении МВФ и ВБ, а это означает, что международные структуры могут ограничить финансирование для покрытия дефицита госбюджета, который в этом году составит 132,5 млрд драмов.
Вазген Сафарян также обратил внимание, что реальный ВВП страны в 2012 году увеличится всего на 4,2% по сравнению с 4,6% в 2011 году, доходы увеличатся на 6,8% по сравнению с прошлым годом, а расходы – на 41,5 млрд драмов.
По мнению председателя Союза отечественных производителей, экономика Армении нуждается в госрегулировании, в частности, это касается борьбы с «теневым» сектором, где есть монополии и олигополии, что позволит повысить уровень собираемости налогов и более целевое использование доходов госбюджета.
Согласно проекту госбюджета Армении на 2012 год доходную часть предлагается утвердить в размере 910 млрд драмов, расходную – в размере 1042,5 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов.